edebiyad Ve Sanat Akademisi
 

Üye Girişi

Duyurular
» Değerli arkadaşlarımızın ve saygın takipçilerimizin yeni yılını kutlar; yeni yılın herkese mutluluk , refah ve diğer tüm iyilikleri bahşetmesini gönülden dilerim. Şahamettin Kuzucular

» İlave Sitemiz http://www.edebiyadvekitap.com/ hizmetinizdedir. Oraya da üye olarak yazı şiir, kitap eleştiri, özet ve incelemelerinizi paylaşabilirsiniz.

» Değerli arkadaşlarımızın kurban bayramını kutlar herkse sağlık dolu nice bayramlar dileriz.

» Değerli Arkadaşlar, Çeşitli nedenlerden dolayı yazı ekleyemediğiniz sitemiz hazır hale gelmiştir. Artık yazı ve şiirlerinizi paylaşabilirsiniz.

» Lüften Sitemize Uyduruk isimler ve Nıckler ile üye olmayınız. Bu tip üyelikler silineceğinden lütfen bizi uğraştırmayınız.

» Sitemize Üye olarak Belge Yollayabilir, Kaynak ve yazar adını kullanmak kaydıyla Yöneticilerimize başvurarak kopya alabilirisiniz

»  ESA'ya üye olmayan ve ESA ya katkıda bulunmayanların YAZI indirme talepleri karşılanmayacaktır. Emege Saygı Lütfen

» ARAMIZA YENİ KATILAN ÜYELERİMİZ:Edebî yâd ederek, edebiyat ve sanat için sağladığımız kaynaklarımız ve paylaşımlarımızla,ülkemiz kültür ve sanatı adına yola çıkan bu kervana katılmanız bizleri mutlu etmiştir. hedeflediğimiz her menzilde birlikte olabilmeyi temenni ederiz sevgilerimizle...

» ESA'nın Özgün ve Akademik Yazılarını çalan Kaynak ve Yazar adı vermeyen siteler ve şahıslara telif haklarıınca dava açılacaktır. Çaldığınız yazılarımızı silin.

15. Yy Divan Edebiyatı Ahmet Paşa Necati Şeyhî Şiirlerinden Örnekler
Anasayfa - Edebiyat - İslami Dönem Edebiyat Sahaları
Genel Değerlendirme :
Yazan :ESA
26 Mayıs 2011 Perşembe

1402 yılındaki Moğol faciası çabuk atlatılmış, Çelebi Mehmet’le devlet eski gücüne kavuşmuş, Fatih zamanında Dünya’nın en güçlü devleti haline gelmişti. Artık imparatorluğa dönüşen devletin bu gücüyle orantılı olarak bu yy da Ahmet paşa, Necati, Şeyhi gibi dev divan şairleri yetişti. İran şiiri ve şairlerine yaklaşan şiirimiz hayal, söyleyiş ve ahenk bakımından onlarla mukayese edebilecek düzeye gelmişti.

Çağatay sahasında yetişen Nevai bu dönemin Osmanlı sahası dışındaki en önemli şairi olmuştur.

Bu yy da devrin padişahlarından II. Beyazıt ( Adli ) ve Fatihle ( Avni) , Şehzade Cem devrin önemli şairlerindendir.

Bu yy da yetişen diğer önemli şair ve yazarları: Mahmut Paşa( Adni), Süleyman Çelebi, Hacı Bayram ı Veli, Eşref oğlu Rumi, Sinan Paşa, Mercimek Ahmet, Âşık paşazade dir.

Dede korkut Hikâyeleri bu yy da yazıya geçirilmiş, halk


Yazının Tamamını görmek için lütfen üye olunuz...

 
       Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.
Bu Edebiyat Türüne Yapılan Yorumlar
Bu edebiyat türüne henüz yorum yapılamış...
Yazıya Edebiyat Türüne Yorum Yaz
Yorum yazmak için üye girişi yapınız...