edebiyad Ve Sanat Akademisi
 

Üye Girişi

Duyurular
» Değerli arkadaşlarımızın ve saygın takipçilerimizin yeni yılını kutlar; yeni yılın herkese mutluluk , refah ve diğer tüm iyilikleri bahşetmesini gönülden dilerim. Şahamettin Kuzucular

» Değerli arkadaşlarımızın kurban bayramını kutlar herkse sağlık dolu nice bayramlar dileriz.

» Değerli Arkadaşlar, Çeşitli nedenlerden dolayı yazı ekleyemediğiniz sitemiz hazır hale gelmiştir. Artık yazı ve şiirlerinizi paylaşabilirsiniz.

» Lüften Sitemize Uyduruk isimler ve Nıckler ile üye olmayınız. Bu tip üyelikler silineceğinden lütfen bizi uğraştırmayınız.

» Sitemize Üye olarak Belge Yollayabilir, Kaynak ve yazar adını kullanmak kaydıyla Yöneticilerimize başvurarak kopya alabilirisiniz

»  ESA'ya üye olmayan ve ESA ya katkıda bulunmayanların YAZI indirme talepleri karşılanmayacaktır. Emege Saygı Lütfen

» ARAMIZA YENİ KATILAN ÜYELERİMİZ:Edebî yâd ederek, edebiyat ve sanat için sağladığımız kaynaklarımız ve paylaşımlarımızla,ülkemiz kültür ve sanatı adına yola çıkan bu kervana katılmanız bizleri mutlu etmiştir. hedeflediğimiz her menzilde birlikte olabilmeyi temenni ederiz sevgilerimizle...

» ESA'nın Özgün ve Akademik Yazılarını çalan Kaynak ve Yazar adı vermeyen siteler ve şahıslara telif haklarıınca dava açılacaktır. Çaldığınız yazılarımızı silin.

Şeref Taşlıova , Şiirleri Hayatı Edebi kişiliği
Anasayfa - Edebiyat - Aşık Edebiyatı Aşıklar
Genel Değerlendirme :
Yazan : Sermin Gür
27 Mayıs 2011 Cuma

Şeref Taşlıova


Âşık Şeref Taşlıova, 10. Nisan 1938 yılında   Kars iline bağlı  eskiden Çıldır ilçesinin günümüzde ise Arpaçay İlçesine bağlı Gülyüzü  ( Pekreşen) köyünde dünyaya geldi. Bbasının adı Hacı Bey, Annesinin ası ise Nergis Hanım’dır. Şeref Taşlıova bu ailenin üçüncü çocuğudur.[1]  Nufus Cüzdanında 10. Nisan 1938 yazıyor olsa da annesinin ifadesine göre Kasım sonu veya aralık başında 1938 yılında dünyaya gelmiştir.

Babasının soyu Kafkasya Azerbaycan’dan Türkiye’ye göçen yörede Terekeme olarak adlandırılan Karapapak Türkleridir.  Babası ve ailesi Salihler denilen bir ailedir. Bu aile Kafkasya Bor çalı’dan Samet Vurgun’un da köyü olan Salahı köyüdür.  [2] Şairin ifade ettiğine göre üçüncü veya dördüncü nesil öncesinden dedesi olan Halil Efendi ‘de önemli bir âşıktır.

Ozan yedi yaşındayken babasını kaybetmiş, annesi iki kız kardeşi ile onu tek başına büyütmüştür. İlkokul üçüncü sınıfa giderken âşık olmaya heves etmiş, Çıldırlı Âşık Şenlik, Âşık Zülai, Müdami, Sümmani gibi yörenin âşıklarının etkisi ve şiirleri ile


Yazının Tamamını görmek için lütfen üye olunuz...

 
       Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.
Bu Edebiyat Türüne Yapılan Yorumlar
Bu edebiyat türüne henüz yorum yapılamış...
Yazıya Edebiyat Türüne Yorum Yaz
Yorum yazmak için üye girişi yapınız...