10

saniye içerisinde yönlendirileceksiniz. Eski site için Tıklayın

edebiyad Ve Sanat Akademisi
 

Üye Girişi

Duyurular
» Önemli Duyuru : 22 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında (7 gün) gerçekleşecek organizasyon için 12 mozaik sanatçısına ihtiyaç vardır. 12 mozaik sanatçısının 7 günlük hizmet etme fiyatı ile Şahamettin KUZUCULAR ( s_kuzucular@hotmail.com ‘a başvurması rica olunur.

» Değerli şair , yazar, sanatçı ,akademisyen, öğretmen ve öğrenci kullanıcılar! Hizmet, paylaşım ve iletişim kalitemizi çoğaltmak , teknik yönden de güncel olabilmek amacıyla yeniden tasarlanan sitemiz, yeni teması ile hazır hale gelmektedir. Yazı, şiir ve üyelikleriniz yeni sitemize taşınmıştır. Üç gün içinde mevcut sitemiz sizi yeni siteye yönlendirecek paylaşımlarınızı da yeni sitemizde yapacaksınız. Yeni sitede İlave özellikler a) Yeni site ile üyelerin paylaşım, iletişim ve etkileşimlerini her yönden çoğaltmak hedefimiz olacaktır. Buna uygun teknik özellikler çoğalmış , gayretimiz de bu yönde olacaktır. b) Ücretsiz olarak : Kitap ve dergilerinizi , sergi, etkinlik, ilan, ( Ölüm, doğum günü vb) , yarışma, forum, sempozyum, ödül vb duyurabileceksiniz. c) Ressam, Hattat, minyatürcü ve heykeltraşlar vb ürünlerini SANAT GALERİSİ bölümünde albümler halinde paylaşabilecek, kendilerini ve ürünlerini tanıtabileceklerdir. d) Öğrenci ve öğretmenlerimiz FORUM bölümünde Türkçe, Edebiyat, Dilbilim, Tarih dersleri ile ilgili sınav sorularını, yıllık ders planlarını, zümre , toplantı vb tutanaklarını , konuları , derslerle ilgili soru ve cevapları paylaşabilecektir. e) ŞİİRİSTAN bölümünde Divan, halk, çağdaş , tasavvufi alfabetik sıralı şairlerimizin şiirini şiir adı ile bulabilecektir. f) Yeni sitenin ana sliderinde , kitap, yayın, etkinlilk, duyuru , reklam vb paylaşabileceksiniz. g) Yazı ve şiirlerinize daha çok okur bulmaya odaklı bir çok uygulama gelmiştir. h) Yeni sitenin yazı ekleme editörü türkçe açıklamalı ve daha işlevseldir.

» Pek Yakında Piramit Bilişimle çalışmaya başlıyoruz. Markalaşamak yolunda adım adım ilerleyen Piramit Bilişim, Hazırlamakta olduğu yepyeni Edebî yâd ve sanat akademisi sitesi ile umarız ki hedefine ulaşacaktır. ÜLKEMİZİN EN SEÇKİN KÜLTÜR VE EDEBİYAT sitesi olarak bunu gönülden diliyoruz. Değerli içerikler imiz ile PİRAMİT BİLİŞİMİN teknik desteği sayesinde bakalım birlikte neler başaracağız.

» Kutlu hizmetlerimizi takip eden saygıdeğer okur sanatçı, araştırmacı , öğrenci, akademisyenler kullanıcılar ve değerli paylaşımcılarımızın Kurban bayramanı kutlar, Mevla’dan dualarının ve ibadetlerinin kabulunu niyaz ederiz.

» Kullanıcılar, üyeler ve tüm dostlarımızın Breaat Kandilini kutlar dualarının kabulünü Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

» Değerli arkadaşlarımızın ve kullanıcıların Miraç Kandilini kutlar dualarının kabulunu dileriz.

» Değerli Kullanıcılar Edebiyat ve Sanat kategorilerimiz üyelere kapalı olduğundan araştırmacılar da incelemelerini paylaşamamaktadır. Bu yüzden dileyen akademisyenlere yazı paylaşabilmeleri için yetki verilecektir. Yetki isteyen araştırmacılarımızın yetki için başvurmalarını rica ediyorum. Şahamettin Kuzucular

» Lüften Sitemize Uyduruk isimler ve Nıckler ile üye olmayınız. Bu tip üyelikler silineceğinden lütfen bizi uğraştırmayınız.

» Sitemize Üye olarak Belge Yollayabilir, Kaynak ve yazar adını kullanmak kaydıyla Yöneticilerimize başvurarak kopya alabilirisiniz

»  ESA'ya üye olmayan ve ESA ya katkıda bulunmayanların YAZI indirme talepleri karşılanmayacaktır. Emege Saygı Lütfen

» ARAMIZA YENİ KATILAN ÜYELERİMİZ:Edebî yâd ederek, edebiyat ve sanat için sağladığımız kaynaklarımız ve paylaşımlarımızla,ülkemiz kültür ve sanatı adına yola çıkan bu kervana katılmanız bizleri mutlu etmiştir. hedeflediğimiz her menzilde birlikte olabilmeyi temenni ederiz sevgilerimizle...

Süreyya Berfe Hayatı ve Şairliği
Anasayfa - Edebiyat - Cumhuriyet Dönemi Şairleri
Genel Değerlendirme :
Yazan : Şahamettin Kuzucular
12 Eylül 2011 Pazartesi
Süreyya Berfe 


Asıl adı: Hikmet Süreyya Kanıpak, d. 1943, İstanbul), Türk şair ve yazar.

Annesi Nermin Hanım ile Fransızca öğretmeni Metin Kanıpak'ın oğludur. Babası tarafından Atatürk ile kan bağı vardır.  Hikmet Süreyya Kanıpak adıyla 1943'te İstanbul'da doğdu.


1960'ta Çanakkale Lisesi'nden mezun oldu. Bundan sonra, 2 yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde, 4 yıl ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde okudu. Yedek subay öğretmen olarak yaptığı askerliğinin ardından, Arkın Yayınevi'nde çalışmaya başladı. 1972'de Ali Özgentürk ile birlikte Asyalı dergisini çıkardı.[1](2 sayı) 1976'da Can Yayınevinin çocuk kitapları bölümünde görev aldı. Sonraları reklam şirketlerinde metin yazarı olarak çalıştı. [2]İstanbul’da yayınevlerinde, reklam şirketlerinde çalıştı. Metin yazarlığı da yapmıştır.

İlk şiiri 1961'de Zeren dergisinde çıkmıştı. Daha sonra Düzlem Dergisi’nde 1963 yılında bir şiiri daha yayınlandı

1965'e kadar Süreyya Kanıpak imzasıyla Düzlem, Zeren, Yelken, Türk Dili, Soyut gibi dergilerde şiirlerini, daha sonraları Papirüs, Yeni Dergi, Yazı, Forum, Oluşum, Soyut, Ant, Yeni Edebiyat, Yeni a, Birikim, Milliyet Sanat, Defter, kitaplık, Gösteri dergileriyle Yeni Gazete ve Ulus gazetelerde şiir ve yazılarını Süreyya Berfe adıyla yayımlandı.[3]

1965'e kadar gerçek adı olan Süreyya Kanıpak 'ı kullandı. Asıl adı Hikmet Süreyya KANIPAK olan şair 1965'e kadar Süreyya Kanıpak imzasıyla yazdı. Daha sonra, Süreyya Berfe adını kullanmaya başladı.  

 1966'da Kasaba adlı şiiriyle Türkiye Milli Talebe Federasyonu Kültür Yarışması birincilik ödülünü alması sayesinde tanındı. [4] Toplumsal olayların yoğunluk kazanması ve Nâzım Hikmet'in eserlerinin üst üste yayınlanması nedeniyle yön değiştirdi. 1960 kuşağı olarak anılan İsmet Özel, Ataol Behramoğlu, Refik Durbaş, Egemen Berköz gibi şairler arasında yer aldı. 

Önceleri İkinci Yeni akımı içinde yer aldıysa da, sonradan halk şiirinin yolundan giden başka arayışlara yöneldi. 1960 kuşağı şairleri arasında sayıldı. [5]

 1960 kuşağı şairleri arasında sayılan ve o yıllarda moda olan II Yeni şiiri tesirlerinden kurtulduktan sonra Halk Şiiri tarzına modern ve yeni bir soluk getirme arayışına giren Süreyya Berfe şairlik şöhretini daha çok şairliğinin ikinci dönemini teşkil eden halk şirii tarzını kendine özgü yorumlayarak yazdığı şiirleri ile perçinledi. 1966'da Türkiye Milli Talebe Federasyonu Kültür Yarışması Şiir Dalı Birincilik Ödülünü  “ Kasaba “ [6]adlı şiiri ile aldıktan sonra çeşitli ödüller daha alarak şairler camiasında adını iyice duyurmaya başlamıştı.

Anadolu'yu tanıtma konusunda duyarlı olmaya gayret eden şair gelenekli Türk şiirinin kaynaklarını değerlendiren bir şiir anlayışına yöneldi. "Çoban Türküleri", gibi adlı şiirinde olduğu gibi dörtlük ve beyit nazım birimlerini birlikte kullandığı çeşitlemeler de denedi.

İlk şiirlerinde İkinci Yeni akımının etkisinde kalarak, soyutlamalara başvurdu. 1966'dan sonra ise, halk şiirinin yolundan giden yeni bir şiir dili kurma arayışına yöneldi. İlk şiir kitabı olan Gün Ola, bu arayışın ürünüdür. Basılan İlk şiir kitabı olan “Gün Ola” Fikir Kulüpleri Federasyonu tarafından basıldı.[7] Berfe, bu kitabında Yedek Subaylık yaparken aşina olduğu bir köy ağzı ile olay, durum ve koşulları anlatmayı denemişti. Şairin bu kitabı bir hayli yankı bulmuş, bu eserindeki şiirlerini Türkmen ve Avşar ağıtları, halk ozanlarının türküleri ve Nâzım Hikmet'ten gelen esintilerin etkileri altında yazmıştı.  Daha sonraki şiirlerinde de halk şiirinin olanaklarından yararlanmayı sürdürdü.

1966'dan sonraki yıllarda da, halk şiiri kaynağından beslenen yeni bir şiir dili kurmanın yollarını arayan bir şiir dili oluşturmak çabasını sürdürmüştü.  Halk şiirinin kaynaklarından beslenen ama kendine özgülüğü de arttıran şiirleri ile şiir dünyasını renklendirmeyi başaran bir şair oldu.  

Oldukça sade bir şiir dili oluşturmasına rağmen çarpıcı şiirler yazmayı başardı.  Türk şiirinin kaynaklarına değer veren tutarlı bir çağrışımlar, imgeler ve benzetmeler kullanan bir şiir tarzı üzerinde yoğunlaştı.  1971 yılından sonra halkından kopmuş, kendini gerçek aydın zanneden kentli aydınları alaya alan şiirler de yazdı. Serbest tarzda yazdığı şiirlerinde dahi halk şiirinin birikimlerini ustalıkla işlemeyi başardı.

Şiirlerini, halk şiirinin olanaklarından da yararlandığı ama kendine özgülüğünü de hissettiren içten ve sıcak bir dil ile yazdı. “1992 Cemal Süreya Şiir Ödülü'nü, Nâbiga ile 2002 Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü, Seni Seviyorum ile 2002 Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü'nü alan Süreyya Berfe'nin şiirleri 17 dile çevrildi. [8]

 "Hepsi O Kadar" adlı şiiri Ece Ülker ve Vedat Sakman tarafından bestelenmiştir.[9]

 

ÖDÜLLERİ 

 • 1966 TMTFK Kültür Yarışması Kasaba şiiri ile birincilik 
 • 1992 Cemal Süreya Şiir Ödülü Şiir Çalışmaları ile 
 • 2002 Behçet Necatigil Şiir Ödülü 
 • 2002 Orhan Murat Arıburnu Şiir Ödülü


ŞİİR KİTAPLARI


 • * Gün Ola… (1969, FKF)
 • * Savrulan (1971, Yücel Yayınları)
 • * Hayat ile Şiir (1980, Hür Yayın)
 • * Ufkun Dışında (1985, de Yayınevi)
 • * Şiir Çalışmaları (1992, Can Yayınları)
 • * Ruhumun (1998, Yapı Kredi Yayınları)
 • * Kalfa (1999, Yapı Kredi Yayınları)
 • * Seçme Şiirler (2001, Adam Yayınları)
 • * Nâbiga (2001, Adam Yayınları)
 • * Seni Seviyorum (2002, Adam Yayınları)
 • * Foklar Söyledi Ben Yazdım (2005, Yapı Kredi Yayınları)
 • * Çıkrık (2008,Yapı Kredi Yayınları)

Çocuk kitapları 
 • # Çocukça (2006, Tudem Yayınları)
 • # Eksik Alfabe (2006, Tudem Yayınları)
Süreyya Berfe Şiirleri


 • [1]  http://www.sureyyaberfe.com/ SON ERİŞİM, 12-11-2012
 • [2] Tanzimat'tan Günümüze Edebiyatçılar Ansiklopedisi, Yapı Kredi Yayınları, Süreyya Berfe Maddesi
 • [3] http://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCreyya_Berfe
 • [4] .(http://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCreyya_Berfe
 • [5] http://www.sureyyaberfe.com/ SON ERİŞİM, 12-11-2012
 • [6] Süreyya Berfe, http://www.sureyyaberfe.com/ SON ERİŞİM, 12-11-2012
 • [7] http://t24.com.tr/haber/kansu-siir-odulu-sureyya-berfenin/35077 SON ERİŞİM, 12-11-2012
 • [8] http://t24.com.tr/haber/kansu-siir-odulu-sureyya-berfenin/35077 SON ERİŞİM, 12-11-2012
 • [9] Anonim, Süreyya Berfe, http://www.turkcebilgi.org/kim-kimdi/ SON ERİŞİM, 12-11-2012İlgili Sayfalar

Edebiyat Dil bilim, Kültür, Folklor, Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, ve Araştırmalarınız bize başvurarak bu sitede Paylaşabilirsiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com 


 
       Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.
Bu Edebiyat Türüne Yapılan Yorumlar
Bu edebiyat türüne henüz yorum yapılamış...
Yazıya Edebiyat Türüne Yorum Yaz
Yorum yazmak için üye girişi yapınız...