10

saniye içerisinde yönlendirileceksiniz. Eski site için Tıklayın

edebiyad Ve Sanat Akademisi
 

Üye Girişi

Duyurular
» Önemli Duyuru : 22 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında (7 gün) gerçekleşecek organizasyon için 12 mozaik sanatçısına ihtiyaç vardır. 12 mozaik sanatçısının 7 günlük hizmet etme fiyatı ile Şahamettin KUZUCULAR ( s_kuzucular@hotmail.com ‘a başvurması rica olunur.

» Değerli şair , yazar, sanatçı ,akademisyen, öğretmen ve öğrenci kullanıcılar! Hizmet, paylaşım ve iletişim kalitemizi çoğaltmak , teknik yönden de güncel olabilmek amacıyla yeniden tasarlanan sitemiz, yeni teması ile hazır hale gelmektedir. Yazı, şiir ve üyelikleriniz yeni sitemize taşınmıştır. Üç gün içinde mevcut sitemiz sizi yeni siteye yönlendirecek paylaşımlarınızı da yeni sitemizde yapacaksınız. Yeni sitede İlave özellikler a) Yeni site ile üyelerin paylaşım, iletişim ve etkileşimlerini her yönden çoğaltmak hedefimiz olacaktır. Buna uygun teknik özellikler çoğalmış , gayretimiz de bu yönde olacaktır. b) Ücretsiz olarak : Kitap ve dergilerinizi , sergi, etkinlik, ilan, ( Ölüm, doğum günü vb) , yarışma, forum, sempozyum, ödül vb duyurabileceksiniz. c) Ressam, Hattat, minyatürcü ve heykeltraşlar vb ürünlerini SANAT GALERİSİ bölümünde albümler halinde paylaşabilecek, kendilerini ve ürünlerini tanıtabileceklerdir. d) Öğrenci ve öğretmenlerimiz FORUM bölümünde Türkçe, Edebiyat, Dilbilim, Tarih dersleri ile ilgili sınav sorularını, yıllık ders planlarını, zümre , toplantı vb tutanaklarını , konuları , derslerle ilgili soru ve cevapları paylaşabilecektir. e) ŞİİRİSTAN bölümünde Divan, halk, çağdaş , tasavvufi alfabetik sıralı şairlerimizin şiirini şiir adı ile bulabilecektir. f) Yeni sitenin ana sliderinde , kitap, yayın, etkinlilk, duyuru , reklam vb paylaşabileceksiniz. g) Yazı ve şiirlerinize daha çok okur bulmaya odaklı bir çok uygulama gelmiştir. h) Yeni sitenin yazı ekleme editörü türkçe açıklamalı ve daha işlevseldir.

» Pek Yakında Piramit Bilişimle çalışmaya başlıyoruz. Markalaşamak yolunda adım adım ilerleyen Piramit Bilişim, Hazırlamakta olduğu yepyeni Edebî yâd ve sanat akademisi sitesi ile umarız ki hedefine ulaşacaktır. ÜLKEMİZİN EN SEÇKİN KÜLTÜR VE EDEBİYAT sitesi olarak bunu gönülden diliyoruz. Değerli içerikler imiz ile PİRAMİT BİLİŞİMİN teknik desteği sayesinde bakalım birlikte neler başaracağız.

» Kutlu hizmetlerimizi takip eden saygıdeğer okur sanatçı, araştırmacı , öğrenci, akademisyenler kullanıcılar ve değerli paylaşımcılarımızın Kurban bayramanı kutlar, Mevla’dan dualarının ve ibadetlerinin kabulunu niyaz ederiz.

» Kullanıcılar, üyeler ve tüm dostlarımızın Breaat Kandilini kutlar dualarının kabulünü Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

» Değerli arkadaşlarımızın ve kullanıcıların Miraç Kandilini kutlar dualarının kabulunu dileriz.

» Değerli Kullanıcılar Edebiyat ve Sanat kategorilerimiz üyelere kapalı olduğundan araştırmacılar da incelemelerini paylaşamamaktadır. Bu yüzden dileyen akademisyenlere yazı paylaşabilmeleri için yetki verilecektir. Yetki isteyen araştırmacılarımızın yetki için başvurmalarını rica ediyorum. Şahamettin Kuzucular

» Lüften Sitemize Uyduruk isimler ve Nıckler ile üye olmayınız. Bu tip üyelikler silineceğinden lütfen bizi uğraştırmayınız.

» Sitemize Üye olarak Belge Yollayabilir, Kaynak ve yazar adını kullanmak kaydıyla Yöneticilerimize başvurarak kopya alabilirisiniz

»  ESA'ya üye olmayan ve ESA ya katkıda bulunmayanların YAZI indirme talepleri karşılanmayacaktır. Emege Saygı Lütfen

» ARAMIZA YENİ KATILAN ÜYELERİMİZ:Edebî yâd ederek, edebiyat ve sanat için sağladığımız kaynaklarımız ve paylaşımlarımızla,ülkemiz kültür ve sanatı adına yola çıkan bu kervana katılmanız bizleri mutlu etmiştir. hedeflediğimiz her menzilde birlikte olabilmeyi temenni ederiz sevgilerimizle...

Ceyhun Atıf Kansu Hayatı Edebi Kişiliği
Anasayfa - Edebiyat - Cumhuriyet Dönemi Şairleri
Genel Değerlendirme :
Yazan :ESA
4 Ekim 2011 Salı

Ceyhun Atıf Kansu7 Aralık 1919′ İstanbul  Bostancı’da doğmuştur CUMHURİYET DÖNEMinin ünlü eğitimcilerinden Nafi Atuf'un oğludur. Annesi ise öğretmen ve eğitimci Müfdale Hanım’dır. [1]

Ailesi ile İstanbul  Bostancı’da yaşayan şairin annesi Müfdale Hanım doğumundan kısa bir müddet sonra apandistinin patlaması sonucu hayatını kaybetmiş ve Kuvay-ı Milliyeci dostları tarafından gömülmüştü.

Babası Nafi ve kardeşi Vehbi Bey ise  Milli Mücadele'ye katılmak üzere Ankara'yageçmiş Milli Mücadelenin neferlerinden biri olmuştu. Annesini kaybeden şair babasının yanına Ankara’ya gönderildi. [2]

Ceyhun Atuf Kansu, Kurtuluş Savaşına katılan babasının yanına  Ankara'ya gelmiş ve İlköğrenimi Necatibey İlkokulu'nda yapmış,  (1932) Ankara Gazi Lisesini bitirmişti. 1938. ilk şiiri de Gazi Lisesi’nin dergisi “Filiz” de 15 Ocak 1938 günü yayımlandı. [3] Tıp fakültesinde öğrenci iken ilk şiir kitabı olan “ Bir Çocuk Bahçesinde (1941) adlı eseri yayımlanır. Üç yıl sonera ise ikinci kitabı olan Bağbozumu Sofrası (1944) yayımlanmıştı.


(1938). Daha sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yüksek öğrenimini tamamlamıştı.(1944). Tıp Fakültesine giderken de edebiyatla ilgisini kesemez. Tıp Fakültesindeyken de   ilk kitapları yayımlandı.

Tıp Fakültesini 1944 yılında bitirir. Akabinde  Ankara Numune Hastanesi Çocuk Kliniği'nde "İhtisas" yapmaya başladı. Bir süre Ankara’nın gecekondu semti Altındağ’da sağlık ocağına benzer bir poliklinik açtı. Bu poliklinikte halk çocuklarına sağlık hizmeti götürmeyi amaçlamıştı. Bu dönem içinde “Çocuklar Gemisi” (1946) adlı üçüncü kitabı oklularıyla buluştu.

Kendi isteğiyle Turhal Şeker Fabrikası'nda çocuk doktoru olarak görev aldı. (1948-1959) Turhal’daki doktorluk görevi on bir sene sürecekti. Turhal’da bulunduğu dönem içinde şiirlerinde sosyal konulara eğilen, halkın sorunlarına eğilen, , yurdu ve bu yurdun insanlarını betimleyen ve dile getiren şiirler yazmaya başladı. Bu konularda yazdığı şiirlerini Turhal’da iken yayımlar. Bu eserleri sırasıyla: Yanık Hava (1951), Haziran Defteri (1955) ve Yurdumdan (1960) adlı şiir kitaplarıydı.

On bir yıl sonra Şeker Fabrikaları Sağlık Müfettişi olarak Ankara'ya gelmiş, daha sonra Etimesgut Şeker Fabrikası'nda doktorluk yapmıştı. 1960′lı yıllarda şiirlerinin ve yazılarının konusu toplumsal sorunlar ve Mustafa Kemal Atatürk sevgisi ile Atatürk’ün düşünceleri ve öğretileri üzerinde yoğunlaşmaya başlamıştı.

Bu temaları Bağımsızlık Gülü (1965-1966 Yeditepe Şiir Armağanı), Sakarya Meydan Savaşı (1970-1970 Behçet Kemal Çağlar Ödülü), Buğday, Kadın, Gül ve Gökyüzü (1970) adlı şiir kitaplarında sürdürür. [4] Bu yıllar arasında yayımladığı eserlerinden aldığı ödüller sayesinde adından söz ettirmeye başlamıştı.

 

 1969 yılında TDK yönetim kurulu Üyeliğine seçildi. TDK da üyelik görevini sürdürürken de Türk Dili Dergisinin yazı kurlunda görev aldı. Son dört yılında bu görevini devam ettirdi. [5]

Sadece şiir yazmayan Kansu, hikâye, deneme, hatıra ve tıp dalında da eserler verdi.

Bu dönemde benzer konuları işlediği nesir yazıları da ard arda yayımlanır:  

Devrimcinin Takvimi (1962), Ya Bağımsızlık Ya Ölüm (1964), Köy Öğretmenine Mektuplar (1964- 1965 Türk Dil Kurumu Deneme Ödülü), Atatürkçü Olmak (1966), Atatürk ve Kurtuluş Savaşı (1969), Balım Kız Dalım Oğul (1971), Halk Önderi Atatürk (1972), Sevgi Elması (1972), Cumhuriyet Ağacı (1973), Cumhuriyet Bayrağı Altında.[6]

 

Bu arada doktorluk ve tıpl ilgili eserleri de yayımlanır. Bu eserleri ise: Hekimlikle ilgili 1959 ve 1961 yıllarında yayımlanmış olan “Anneler Soruyorlar”, 1961′de yayımlanan “Kasabalar ve Köylerde Çocuk Bakımı” ile 1954 yılında basılan “Turhal Dolaylarında Çocuk Bakımı” adlı kitapları bulunmaktadır. Çocuk kitapları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’nca basılmış olan “İyi İnsan Mehmet Ali” ile “Üvey Ana” adlı eserleriydi..[7]

Ceyhun Atuf Kansu Etimesgut Şeker Fabrikası'nda çocuk doktorluğu görevinde iken kalp yetmezliği  sonucu Ankara'da öldü (17 Mart 1978).[8]

Ölümünden sonra Vecihi Timuroğlu, yayımlanmış şiir kitaplarını derlemiş bu çalışmaları İş Bankası Yayınları arasında çıkmıştı.

Muzaffer Uyguner, Kansu’nun kitaplaşmamış şiir ve düzyazılarını derleyerek bir araya getirmişti.

 

Ölümünün ardından her yıl Ceyhun Atuf Kansu adına şiir ödülü verilmeye başlandı. 1986′dan başlayarak[9] her yıl verilmekte olan bu ödül ülkemizde geleneksel hale gelmiş halen de verilmeye devam eden en sürekli edebiyat  ödüllerden birisi oldu.

 EDEBİ HAYATI

Ceyhun Atıf Kansu, Cumhuriyet döneminin ilk kuşak aydınları arasında olan babası Nafi Atuf, amcası Şevket Aziz Kansu ve eniştesi İsmail Hakkı Tonguç gibi etkin eğitimci, yazar ve siyaset adamları arasında yetişmişti.

Şiir yazmaya lise öğrenciliği yıllarında başlamış, ilk ürünlerini okul dergisi Filiz'de yayımlamıştı. (1937). Daha sonraki şiirleri Gençlik (1938-1941), İnkilapçı Gençlik (1941-1943), Yücel (1941-1944), Ülkü (1940-1945), Millet (1942-1944), gibi dergilerde yazmıştı. 1945 yılından sonra ise Varlık (1950-1972), Yön (1963-1966), Ataç (1962-1963), Papirüs (1966-1969), Türk Dili (1952-1972) gibi dergilerde çıktı.

Esas mesleğinin doktorluk olmasına rağmen oldukça üretken bir şair ve yazar olarak dikkat çekti. Şiirlerinde ve yazılarında sosyal konular, halkın sorunları, , yurdu ve bu yurdun insanları, çocuk sevgisi, Mustafa Kemal Atatürk sevgisi, Atatürk’ün düşünceleri, Kurtuluş Savaşı, Anadolu’nun dertleri başlıca temalar oldu.

Doğan Hızlan Hürriyet Gazetesinde yayınlanan KÖŞESİNDE BİR ŞAİR adlı yazısında şairin edebi kişiliğini şöyle özetlemiştir.  “Söz Sanatlarından kaçınarak, çoğunluğun anlayabileceği iyi şiirlerle sergiledi. Basitlikle yalınlığın farkını iyi bilirdi. Kansu’yu okuyup da insanları sevmemek mümkün değildir. Dr. Kansu, mesleğinden gelen gözlemleri, saptamaları, ustaca, şiirlerinde malzeme olarak kullandı. [10]

Ceyhun Atıf Kansu ise kendi kaleminden kendi edebi kişiliğini şu şekilde izah  etti. “‘Ben bir halk ve toplum ozanıyım. Ya da öyle bir ozan olmak isterim. İlk şiirlerimi lise sıralarında yazdım. Bireysel duygularla dolu şiirlerimde bile hiç olmazsa halk diline yaslandım. Açık açık, tatlı tatlı anlaşılır söylemeyi yeğ tuttum. Sevdiğim ozanlardan en aşağı üçü halk ozanıdır. Yunus Emre, Pir Sultan Abdal ve Karacaoğlan’dır. Güneş vurmuş gibi, dereler gibi ışıl ışıl akmalı mısralarım’.”[11]

 

Şiirlerini çoğunlukla serbest ölçüyle yazmış olsa da halk şiirinden ve ozanlarından aldığı motifleri kullanmaktan hoşlanan bir şair oldu. Toplumsal yararı gözeten bir şair olmayı amaçlayarak halk yararını gözeten bir bakış açısı dil ve düşünce ile yazdı.

“Halk dilinden, halk söyleyişlerinden geniş biçimde yararlanarak, halkın özlemlerini, sevinçlerini, acılarını ve yaşama savaşımını coşkulu bir söyleyişle dile getirdi. Şiirlerinin kaynağını hoşgörü, insanlık sevgisi, ulusal bağımsızlık ve doğa oluşturdu. "Çocuk" dergisinde masalları, Vakit ve Ulus gazeteleri ile Varlık ve Seçilmiş Hikayeler dergilerinde öyküleri de yayınlandı.[12]

 

 

ÖDÜLLERİ

Ceyhun Atuf Kansu Bağımsızlık Gülü adlı yapıtıyla Yeditepe Şiir Armağını'nı (1965), Sakarya Meydan Savaşı adlı kitabıyla da Behçet Kemal Çağlar Ödülü'nü (1970), Köy Öğretmenine Mektuplar ile de Türk Dil Kurumu Deneme Ödülünü'nü (1965) kazanmıştır.Yapıtları

Şiir:

Bir Çocuk Bahçesinde (1941), Bağbozumu Sofrası (1944), Çocuklar Gemisi (1946), Yanık Hava (1951), Haziran Defteri (1955), Yurdumdan (1960), Bağımsızlık Gülü (1965), Sakarya Meydan Savaşı (1970), Buğday Kadın Gül ve Gökyüzü (1970), Tüm Şiirleri (1978-Ölümünden sonra V.Timuroğlu tarafından).


Makale ve Deneme:

Devrimcinin Takvimi (1962), Ya Bağımsızlık Ya Ölüm (1964), Köy Öğretmenine Mektuplur (1964), Atatürkçü Olmak (1966), Atatürk ve Kurtuluş Savaşı (1969-Radyo Konuşmaları), Balım Kız,Balım Oğul (1971), Halk Önderi Atatürk (1972), Cumhuriyet Ağacı (1972).


Öykü:

Sevgi Elması (1972-Tahir ile Zühre öyküsünün yeniden yazımı)Ceyhun Atıf Kansu Şiirler


KAYNAKÇA 


 • [1] Ceyhun Atıf Kansu,’nun Yaşam Öyküsü,ceyhunatufkansu.com/yasam-oykusu/ son erişim- 23-08-2013
 • [2] Ceyhun Atıf Kansu,’nun Yaşam Öyküsü , ceyhunatufkansu.com/yasam-oykusu/ son erişim- 23-08-2013
 • [3] Ceyhun Atıf Kansu,’nun Yaşam Öyküsü , ceyhunatufkansu.com/yasam-oykusu/ son erişim- 23-08-2013
 • [4] Ceyhun Atıf Kansu,’nun Yaşam Öyküsü,ceyhunatufkansu.com/yasam-oykusu/ son erişim- 23-08-2013
 • [5] Dr Aslan Tekin , Edebiyatımızda İismler, Elips Yayınları, Ankara, 2005, shf 301-302
 • [6] Ceyhun Atıf Kansu,’nun Yaşam Öyküsü,ceyhunatufkansu.com/yasam-oykusu/ son erişim- 23-08-2013
 • [7] Ceyhun Atıf Kansu,’nun Yaşam Öyküsü,ceyhunatufkansu.com/yasam-oykusu/ son erişim- 23-08-2013
 • [8] http://tr.wikipedia.org/wiki/Ceyhun_Atuf_Kansu
 • [9]Anonim, Ceyhun Atıf Kansu, edebiyatgretmeni-twb.net/ceyhun_atif_kansu.html, son erişim- 23-08-2013
 • [10] Doğan Hızlan KÖŞESİNDE BİR ŞAİR, Hürriyet Gazetesi,22 Mayıs 1991
 • [11] Doğan Hızlan KÖŞESİNDE BİR ŞAİR, Hürriyet Gazetesi,22 Mayıs 1991
 • [12] http://tr.wikipedia.org/wiki/Ceyhun_Atuf_Kansu

lgili Sayfalar

Edebiyat Dil bilim, Kültür, Folklor, Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, ve Araştırmalarınız bize başvurarak bu sitede Paylaşabilirsiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com 


 
       Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.
Bu Edebiyat Türüne Yapılan Yorumlar
Bu edebiyat türüne henüz yorum yapılamış...
Yazıya Edebiyat Türüne Yorum Yaz
Yorum yazmak için üye girişi yapınız...