10

saniye içerisinde yönlendirileceksiniz. Eski site için Tıklayın

edebiyad Ve Sanat Akademisi
 

Üye Girişi

Duyurular
» Önemli Duyuru : 22 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında (7 gün) gerçekleşecek organizasyon için 12 mozaik sanatçısına ihtiyaç vardır. 12 mozaik sanatçısının 7 günlük hizmet etme fiyatı ile Şahamettin KUZUCULAR ( s_kuzucular@hotmail.com ‘a başvurması rica olunur.

» Değerli şair , yazar, sanatçı ,akademisyen, öğretmen ve öğrenci kullanıcılar! Hizmet, paylaşım ve iletişim kalitemizi çoğaltmak , teknik yönden de güncel olabilmek amacıyla yeniden tasarlanan sitemiz, yeni teması ile hazır hale gelmektedir. Yazı, şiir ve üyelikleriniz yeni sitemize taşınmıştır. Üç gün içinde mevcut sitemiz sizi yeni siteye yönlendirecek paylaşımlarınızı da yeni sitemizde yapacaksınız. Yeni sitede İlave özellikler a) Yeni site ile üyelerin paylaşım, iletişim ve etkileşimlerini her yönden çoğaltmak hedefimiz olacaktır. Buna uygun teknik özellikler çoğalmış , gayretimiz de bu yönde olacaktır. b) Ücretsiz olarak : Kitap ve dergilerinizi , sergi, etkinlik, ilan, ( Ölüm, doğum günü vb) , yarışma, forum, sempozyum, ödül vb duyurabileceksiniz. c) Ressam, Hattat, minyatürcü ve heykeltraşlar vb ürünlerini SANAT GALERİSİ bölümünde albümler halinde paylaşabilecek, kendilerini ve ürünlerini tanıtabileceklerdir. d) Öğrenci ve öğretmenlerimiz FORUM bölümünde Türkçe, Edebiyat, Dilbilim, Tarih dersleri ile ilgili sınav sorularını, yıllık ders planlarını, zümre , toplantı vb tutanaklarını , konuları , derslerle ilgili soru ve cevapları paylaşabilecektir. e) ŞİİRİSTAN bölümünde Divan, halk, çağdaş , tasavvufi alfabetik sıralı şairlerimizin şiirini şiir adı ile bulabilecektir. f) Yeni sitenin ana sliderinde , kitap, yayın, etkinlilk, duyuru , reklam vb paylaşabileceksiniz. g) Yazı ve şiirlerinize daha çok okur bulmaya odaklı bir çok uygulama gelmiştir. h) Yeni sitenin yazı ekleme editörü türkçe açıklamalı ve daha işlevseldir.

» Pek Yakında Piramit Bilişimle çalışmaya başlıyoruz. Markalaşamak yolunda adım adım ilerleyen Piramit Bilişim, Hazırlamakta olduğu yepyeni Edebî yâd ve sanat akademisi sitesi ile umarız ki hedefine ulaşacaktır. ÜLKEMİZİN EN SEÇKİN KÜLTÜR VE EDEBİYAT sitesi olarak bunu gönülden diliyoruz. Değerli içerikler imiz ile PİRAMİT BİLİŞİMİN teknik desteği sayesinde bakalım birlikte neler başaracağız.

» Kutlu hizmetlerimizi takip eden saygıdeğer okur sanatçı, araştırmacı , öğrenci, akademisyenler kullanıcılar ve değerli paylaşımcılarımızın Kurban bayramanı kutlar, Mevla’dan dualarının ve ibadetlerinin kabulunu niyaz ederiz.

» Kullanıcılar, üyeler ve tüm dostlarımızın Breaat Kandilini kutlar dualarının kabulünü Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

» Değerli arkadaşlarımızın ve kullanıcıların Miraç Kandilini kutlar dualarının kabulunu dileriz.

» Değerli Kullanıcılar Edebiyat ve Sanat kategorilerimiz üyelere kapalı olduğundan araştırmacılar da incelemelerini paylaşamamaktadır. Bu yüzden dileyen akademisyenlere yazı paylaşabilmeleri için yetki verilecektir. Yetki isteyen araştırmacılarımızın yetki için başvurmalarını rica ediyorum. Şahamettin Kuzucular

» Lüften Sitemize Uyduruk isimler ve Nıckler ile üye olmayınız. Bu tip üyelikler silineceğinden lütfen bizi uğraştırmayınız.

» Sitemize Üye olarak Belge Yollayabilir, Kaynak ve yazar adını kullanmak kaydıyla Yöneticilerimize başvurarak kopya alabilirisiniz

»  ESA'ya üye olmayan ve ESA ya katkıda bulunmayanların YAZI indirme talepleri karşılanmayacaktır. Emege Saygı Lütfen

» ARAMIZA YENİ KATILAN ÜYELERİMİZ:Edebî yâd ederek, edebiyat ve sanat için sağladığımız kaynaklarımız ve paylaşımlarımızla,ülkemiz kültür ve sanatı adına yola çıkan bu kervana katılmanız bizleri mutlu etmiştir. hedeflediğimiz her menzilde birlikte olabilmeyi temenni ederiz sevgilerimizle...

Ali Sami Boyar Hayatı ve Resim Sanatı
Anasayfa - Tüm Sanatlar - Türk Ressamlar
Ekleyen : Şahamettin Kuzucular Yazar :ESA
Diğer Sanat Kategorileri: Sedef Ebru Oyma Ahşap    Altın Gümüş Telkari Bakır    Tezhip Hat Bezeme Cilt    Çini Seramik Çömlek Cam    Halı Kilim Giysi Dokuma,    Osmanlı Minyatür Gravür Resim    Kaybolan El Sanatları    Resim Sanatı    Heykel Sanat Uygarlıklar    Türk Heykeltraşlar    Sinema Tiyatro Yönetmen Sanatçı   
Genel Değerlendirme :
4 Şubat 2012 CumartesiAli Sami Boyar
( d. İstanbul 1880 ö. 1967  iSTANBUL15 Şubat 1880’de, İstanbul’da doğdu.

Kafkasya’dan gelen Misk Yağcılar ailesine mensuptur. Resme ilgi duyması küçük yaşlarda başladı. Binbaşı Cemal Bey’in ortaokulda resim öğrencisi oldu. Çocukluğundan itibaren giderek artan resim tutkusu nedeniyle Sanayi-i Nefise Mektebi'ne girdi. Birincilikle mezun olduğu okuldan sonra Deniz Okulu'nda resim öğretmenliğine başladı. Bahriye mektebi’ne 1892 yılında girdiğinde resim öğretmeni olan Kaymakam Ahmet Şekür Bey’den yağlı boya ve sulu boya tekniklerini öğrenen Boyar, 1901 yılında Bahriye Mektebi İnşaiye sınıfından Mülazım (Teğmen) rütbesiyle mezun oldu ve Bahriye İnşaiye Resimhanesi’nde görevlendirildi. Beş yıl boyunca görevine bağlılığı ve verimli çalışmalarıyla üstleri tarafından takdir edildi. Fatih Kovacılardaki Rehber-i Tahsil adlı okulda bir yıl resim öğretmenliği yaptı. 1906’da, Rehber-i Tahsil Okulu’nda yaptığı resim öğretmenliğinden sonra, dönemin Bahriye Nazırı Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa’nın özel izni ile şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan dönemin Sanayi-i Nefise Mektebi’ne kayıt yaptırdı. . Okulu birincilikle bitiren sanatçı, 1910’da Paris’e gönderildi. ( tr.wikipedia.org/wiki/Ali_Sami_Boyar)

O dönemde Paris’te bulunan Çallı Kuşağı Ressamları ile Güzel Sanatlar Akademisi’nde Cormon'un atölyesinde çalıştı. Paris'teyken, İstanbul'daki eski eserler müzesi için ünlü Fransız sanatkârlarının tablolarından kopyalar yaptı. Paris’te olduğu dönemde özel bir uzmanlık dalı olan mum heykel ve mulaj sanatını öğrendiğinden bu sanatı Müzede uygulama fırsatı buldu. Müze kataloğunu hazırladı. Birinci Dünya Savaşı’nda, Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın emriyle Şişlide açılan resim atölyesinde aynı dönem arkadaşları Sami Yetik, Hikmet Ona, İbrahim Çallı, Namık İsmail, Ali Cemal ve Hüseyin Avni Lifij  ile beraber çalışarak askeri kompozisyonlar hamasi tablolar yapıp tarihi konularda eserler verdi.( Şahamettin Kuzucular, Çallı Kuşağı Ressamları TablolarI, edebiyadvesanatakademisi.com/

Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla 1914 yılında yurda dönünce Yüzbaşı rütbesiyle ordudan ayrıldı. İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’ni kurarak; kız ve erkek bölümlerinin müdürlüğü görevlerinde bulundu. Eski eserler konusundaki uzmanlığı nedeniyle de şimdiki adı Deniz Müzesi olan Bahriye Müzesi’nin de müdürlüğü kendisine tevdi edildi. 1917 yılında, Alman Müze Müdür Herr Witmer ile birlikte Bahriye Müzesi hakkında bir rapor hazırlayarak Bahriye Nazırı Cemal Paşa’ya sunmuştu. Fakat raporda projesi hazırlanan müze binasının yapımını savaş yıllarında olmaları nedeniyle inşa edilememiştir.

 

1921- 1922 yıllarında, Sanayi-i Nefise Mektebi( Güzel Sanatlar Akademisi)’nde Müdürlük yaptıktan sonra, Evkaf Müzesi Müdürlüğü’ne geçti. Müzedeki görev esnasında tarihi Türk gemilerinin tam model ve yarım model olarak yapılmaları için bir gemi model atölyesini kurdu. Bu yıllar arasında Viyana ve Berlin’de bazı eserleri sergilendi.

 

1922 yılında Halide Edip Adıvar’ın kız kardeşi Belkıs Hanım’la evlenen sanatçı, 1925 yılında açılan yarışmada birinci olduğu cumhuriyetin ilk pulları ve 1926’da ise ilk paraları kullanılmaya başlandı. 5 Aralık 1927 yılında piyasaya çıkan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kâğıt parası olan 1 TL’nin üzerindeki resmin de sahibi olma başarısını göstermiştir. İki defa Londra’ya gitmiş olan Ali Sami boyar Londra'ya ikinci gidişinde orada sergi de açtı.1926. 1930’da da Paris’te bir sergi açtı. 1931’de, iki eseri Paris salon sergisine kabul edildi.

Atatürk’ün emri ile kurulan Ayasofya Müze Müdürlüğü’nde çok yönlü çalışmalar yaptı. Yabancı uzmanlar tarafından Ayasofya’nın Mozaikleri temizlendi, pek çok tamir ve yenileme işleri yapıldı. Yabancı uzmanlarca MozaiKleri temizlenen müzede Mabedin Vaftiz Teknesi’nin bulunması dünyada geniş yankı buldu. 1944 yılında, yaş haddinden dolayı bu görevinden emekliye ayrıldı. 1944 yılında emekli olan sanatçı Türkçe ve İngilizce “Ayasofya” adlı bir de kitap yazdı. Bu kitabını kendi yaptığı Ayasofya’nın resimleriyle süsledi.( Ahmet Akyol, Ali Sami BOYAR..ahmetakyol.net/index.php)

Emeklilikten sonra kendini resme vererek serbest çalışan Boyar, Türkiye’de “Yedirme Kazı Resim Gravür ” çeşidinin ilk yapımcısıdır. Suluboya eserlerinin büyüklüğü ile tanınmış eserlerine duygu ve düşüncelerini kendine özgü bir sanat karakteri ile yaratmıştır. Gerçekçi bir resim sanatçısı olan Ali Sami Boyar, suluboya, karakalem, pastel, tarama, yağlı boya teknikleriyle yapılmış pek çok eser vermiştir.  Eserlerinin büyük bir kısmı tarihi belgesel değer taşıyan Ali Samami Boyar’ın Portre, peyzaj ve natürmort başta olmak üzere hemen her türde resim yaptığı bilinmektedir.

Askeri Müze, İST. RESİM VE HEYKEL MÜZESİ , Deniz Müzesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü gibi Müzelerin yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında özel resim koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. Ali Sami Boyar’ın İST. RESİM VE HEYKEL MÜZESİ’nden başka birçok yabancı müzelere de eserleri girmiştir.
ALİ SAMİ BOYAR'IN RESİM SANATI VE RESİM ANLAYIŞI


Çallı Kuşağının önemli isimlerinden biri olan Ali Sami Bey kendi görüşüne uygun olarak doğaya tamamen bağlıdır. Gerek renk gerek se çizgi bakımından doğada gördüğünün yeterli olduğu kadar aslına yakın şekilde canlandırmak istemiştir. İstanbul'un zengin abidelerinden camiler ve çeşmeleri konu alan tabloları ile ün yapmış bir sanatkârdır. Türkiyede ilk eau-forte (yedirme kazı resim-gravür çeşidi) çalışmalarını yapan, Ali Sami Bey’dir. Ali Sami Bey suluboya eserlerinin büyüklüğü ile de rekor yapmış bir ressamdır. Eserlerine kendi görüş ve duygularını ustaca ve mükemmel bir tarzda katarak kendine has bir sanat karakteri yaratmış Realist bir ressamdır. Suluboya, karakalem, pastel, tarama, yağlı boya teknikleriyle yapılmış per çok eser vermiştir. Eserlerinin büyük bir kısmı tarihi ve dokümanter değer taşımaktadır.

Ayasofya Camisi’ne ait resminde Ayasofya'yı tüm mimari görkemiyle betimlemeye çalışmıştır. Kurgusu açısından Şevket Dağ’ın yaklaşımını da anımsatan bu iç-mekân etüdünde, cami-içi görüntü geleneğinde karşımıza çıkan, mekânın dinsel atmosferini yansıtmaya yönelik özel vurgular söz konusudur. Ayasofya’nın en büyük kubbe tasarımına sahip yapılardan biri olması, dolayısıyla iç-mekânın büyük/geniş dolaşım alanı sanatçıyı sütunlar ve kemerler arası bir görüntü algılamasına götürmüştür. Buradaki amaç, yatay eksende belirginleşen hareketle düşey hatta genişleyen resmi dengelemektir. Sanatçının özellikle iç-mekanı kuşatan ışığı betimlemesi, ışığın dolaşımını ve değişimini takip ederek derinlik izlenimini boyutlandırması oldukça ilgi çekicidir.

 Portre, peyzaj ve natürmort başta olmak üzere hemen her türde resim yapmıştır. Portre türünde usta bir portrist olduğu eserlerinde bilhassa görülmektedir. Askeri müze, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Deniz Müzesi, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü gibi müzeler yanında yurt içinde ve yurt dışında özel müessese ve şahıslarda onun resim koleksiyonlarına rastlamak mümkündür. ( Ahmet Akyol, Ali Sami BOYAR ahmetakyol.net/index.php )

Diğer Çallı Kuşağı Ressamlarından pek çoğunun kurtuluş savaşından sahneler işleme eğilimine Ali Sami Boyar'da kapılmıştır. Savaş yıllarında yaşamış olmaları nedeniyle Çalı kuşağı ressamlarının başlıca temalarından birisi de Kurtuluş savaşı teması olmuştur. Ali Sami Boyar da savaş konusunu bazı resimlerinde işlemiştir. Kurtuluş Savaşı temalı resimleri , "Askerbaşı", "İtfaiye Eri", "Güvertede" ve "Borazancı" gibi resimlerinde işlemiştir. Onun resimleri askerlerin dikkatini, yardımlaşmayı, heyecanı, düzeni yansıtmaktadır. Örneğin; "Borazancı", savaşta görevli bir askerdir. Gücü ve kararlılığı temsil eder. Sanatçının sağlam deseni, bu anlatımı daha da güçlendirmiştir. ( Doç. Dr. Ümran BULUT , TÜRK RESMİNDE KURTULUŞ SAVAŞI TEMASI,mimoza.marmara.edu.tr)

 

“Borazancı” ve “Turgut Reis” isimli yağlıboya tabloları Askeri Müze koleksiyonu arasındadır.

Sergileri

 • 1926 Resim Sergisi Londra
 • 1930 Resim Sergisi Paris
 • 1931 Paris Karma Salon Sergisi (iki eserle)

Eserlerinden Bazıları


 • Boru Eri,
 • İtfaiye Eri,
 • Güvertede,
 • Bir Erin Başı,
 • İnönü Portresi,
 • İstanbul’dan Limana Bakış,
 • Eski İstanbul,
 • Ayasofya Küpleri,
 • Şirket Vapuru,
 • Edirne’de Sokak,
 • Antalya Fener Burnu,
 • Fatih Burcu,
 • Ayasofya,
 • Üçüncü Selim Türbesi,
 • Boğazın Altın Işıkları,
 • Kürkçü Kapısı,
 • Kariye Camii,
 • Eski Türkler,
 • Edirne Civarı,
 • Köy Çeşmesi. ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Ali_Sami_Boyar) 

KAYNAKÇA


 • Şahamettin Kuzucular, Çallı Kuşağı, Ressamları, Tabloları,edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/
 • http://tr.wikipedia.org/wiki/Ali_Sami_Boyar)
 • Ahmet Akyol, Ali Sami BOYAR..ahmetakyol.net/index.php
 • Doç. Dr. Ümran BULUT, TÜRK RESMİNDE KURTULUŞ SAVAŞI TEMASI,mimoza.marmara.edu.tr)Turgut Reis, Ali Sami Boyar


Ali Sami Boyar


Ali Sami Boyar, Yere Batan Sarayı


Ali Sami Boyar,DİĞER RESSAMLAR İLGİLİ  LİNKLER

Not: Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, Resim,Tablo, kaligrafi, ebru, Fotoğraf, minyatür, hat, sedef, el işi, oya, bezeme, Telkari, kazaziye  benzeri çalışma  ve araştırmalarınızı, sitemize üye olarak ,  bize başvurarak ESA'da paylaşarak kültürümüze katkıda bulunabilir, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirisiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com
       Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.
Bu Yazıya Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılamış...
Yazıya Yorum Yaz
Yorum yazmak için üye girişi yapınız...