10

saniye içerisinde yönlendirileceksiniz. Eski site için Tıklayın

edebiyad Ve Sanat Akademisi
 

Üye Girişi

Duyurular
» Önemli Duyuru : 22 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında (7 gün) gerçekleşecek organizasyon için 12 mozaik sanatçısına ihtiyaç vardır. 12 mozaik sanatçısının 7 günlük hizmet etme fiyatı ile Şahamettin KUZUCULAR ( s_kuzucular@hotmail.com ‘a başvurması rica olunur.

» Değerli şair , yazar, sanatçı ,akademisyen, öğretmen ve öğrenci kullanıcılar! Hizmet, paylaşım ve iletişim kalitemizi çoğaltmak , teknik yönden de güncel olabilmek amacıyla yeniden tasarlanan sitemiz, yeni teması ile hazır hale gelmektedir. Yazı, şiir ve üyelikleriniz yeni sitemize taşınmıştır. Üç gün içinde mevcut sitemiz sizi yeni siteye yönlendirecek paylaşımlarınızı da yeni sitemizde yapacaksınız. Yeni sitede İlave özellikler a) Yeni site ile üyelerin paylaşım, iletişim ve etkileşimlerini her yönden çoğaltmak hedefimiz olacaktır. Buna uygun teknik özellikler çoğalmış , gayretimiz de bu yönde olacaktır. b) Ücretsiz olarak : Kitap ve dergilerinizi , sergi, etkinlik, ilan, ( Ölüm, doğum günü vb) , yarışma, forum, sempozyum, ödül vb duyurabileceksiniz. c) Ressam, Hattat, minyatürcü ve heykeltraşlar vb ürünlerini SANAT GALERİSİ bölümünde albümler halinde paylaşabilecek, kendilerini ve ürünlerini tanıtabileceklerdir. d) Öğrenci ve öğretmenlerimiz FORUM bölümünde Türkçe, Edebiyat, Dilbilim, Tarih dersleri ile ilgili sınav sorularını, yıllık ders planlarını, zümre , toplantı vb tutanaklarını , konuları , derslerle ilgili soru ve cevapları paylaşabilecektir. e) ŞİİRİSTAN bölümünde Divan, halk, çağdaş , tasavvufi alfabetik sıralı şairlerimizin şiirini şiir adı ile bulabilecektir. f) Yeni sitenin ana sliderinde , kitap, yayın, etkinlilk, duyuru , reklam vb paylaşabileceksiniz. g) Yazı ve şiirlerinize daha çok okur bulmaya odaklı bir çok uygulama gelmiştir. h) Yeni sitenin yazı ekleme editörü türkçe açıklamalı ve daha işlevseldir.

» Pek Yakında Piramit Bilişimle çalışmaya başlıyoruz. Markalaşamak yolunda adım adım ilerleyen Piramit Bilişim, Hazırlamakta olduğu yepyeni Edebî yâd ve sanat akademisi sitesi ile umarız ki hedefine ulaşacaktır. ÜLKEMİZİN EN SEÇKİN KÜLTÜR VE EDEBİYAT sitesi olarak bunu gönülden diliyoruz. Değerli içerikler imiz ile PİRAMİT BİLİŞİMİN teknik desteği sayesinde bakalım birlikte neler başaracağız.

» Kutlu hizmetlerimizi takip eden saygıdeğer okur sanatçı, araştırmacı , öğrenci, akademisyenler kullanıcılar ve değerli paylaşımcılarımızın Kurban bayramanı kutlar, Mevla’dan dualarının ve ibadetlerinin kabulunu niyaz ederiz.

» Kullanıcılar, üyeler ve tüm dostlarımızın Breaat Kandilini kutlar dualarının kabulünü Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

» Değerli arkadaşlarımızın ve kullanıcıların Miraç Kandilini kutlar dualarının kabulunu dileriz.

» Değerli Kullanıcılar Edebiyat ve Sanat kategorilerimiz üyelere kapalı olduğundan araştırmacılar da incelemelerini paylaşamamaktadır. Bu yüzden dileyen akademisyenlere yazı paylaşabilmeleri için yetki verilecektir. Yetki isteyen araştırmacılarımızın yetki için başvurmalarını rica ediyorum. Şahamettin Kuzucular

» Lüften Sitemize Uyduruk isimler ve Nıckler ile üye olmayınız. Bu tip üyelikler silineceğinden lütfen bizi uğraştırmayınız.

» Sitemize Üye olarak Belge Yollayabilir, Kaynak ve yazar adını kullanmak kaydıyla Yöneticilerimize başvurarak kopya alabilirisiniz

»  ESA'ya üye olmayan ve ESA ya katkıda bulunmayanların YAZI indirme talepleri karşılanmayacaktır. Emege Saygı Lütfen

» ARAMIZA YENİ KATILAN ÜYELERİMİZ:Edebî yâd ederek, edebiyat ve sanat için sağladığımız kaynaklarımız ve paylaşımlarımızla,ülkemiz kültür ve sanatı adına yola çıkan bu kervana katılmanız bizleri mutlu etmiştir. hedeflediğimiz her menzilde birlikte olabilmeyi temenni ederiz sevgilerimizle...

Fütürizm Akımı Fütirist Ressamlar
Anasayfa - Tüm Sanatlar - Resim Sanatı
Ekleyen : Sibel Cihan Yazar :Esa
Diğer Sanat Kategorileri: Sedef Ebru Oyma Ahşap    Altın Gümüş Telkari Bakır    Tezhip Hat Bezeme Cilt    Çini Seramik Çömlek Cam    Halı Kilim Giysi Dokuma,    Osmanlı Minyatür Gravür Resim    Kaybolan El Sanatları    Heykel Sanat Uygarlıklar    Türk Ressamlar    Türk Heykeltraşlar    Sinema Tiyatro Yönetmen Sanatçı   
Genel Değerlendirme :
13 Mart 2012 Salı

Fütürizm Akımı

Dosya: 'Uzayda Süreklilik Benzersiz Formları', Umberto Boccioni.jpg 1913 bronz
Boccioni
(Dinamizm-Hareket)

Sanyilşeme ve modern çağın gerektiridği hız, ses ve dinamizmi sanat dallarına katarmak için doğan bir sanat akamı görünümündedir.1909 yılında italya'da, önce şiirde sonra da resimde ortaya çıkmıştır. Geçmiş ve geleneksel görüşleri reddeden , yerine, modern yaşamı temsil ettiklerine inandıkları, hız, ses ve hareketi koymak isteyen  bir sanat dalı olarak şeklillendi.Fütürizmde yapılmak istenen şey, evrendeki hareketin bir anını tesbit etmek değil; hareketin kendini duyurmaktır. Bu akımın en önemli özelliği, her şey hareket halindedir ve değişmektedir. Hareket halindeki varlıkların gözde bıraktıkları etki algılanıncaya kadar hareket yeniden değişir. Bu nedenle koşan bir at, dört değil, yirmi ayaklıdır ve ayakların hareketi de üçgen biçimindedir. Çok çabuk hareket eden bir insan veya cisim, çizgilerini hava içinde eritir. Bu yüzden gözlerimiz, onun yapısını farketmez. Çok çabuk hareket eden cisim sanki parçalanmış moleküller halindedir. Bu bilimsel gerçek Fütüristlerin sanat görüşü olmuştur. Bunlar daha çok fırtınalı denizler, son hızla giden otomobiller, dansözler gibi hareketli konuları seçmişlerdir.  Resim sanatında bu Akımın önmeli temsilcileri: Umberto Boccioni, Giacomo Balla,  Severini'dir.

 

Bu akım her şeyin sürekli değiştiğini sonucunda hareketin yaşamın en önemli gerçeği olduğunu savunur. Bir hareket algılanıncaya kadar yeni bir harekete geçilir. Hareket yaşamın kaynağıdır. Resim sanatına yeni, dinamik bir ruh kazandırmak istemişlerdir.Hareketi vermek için de nesneleri parçalara ayırmışlar,çizgileri üst üste getirmişlerdir. Herşey hareketi vermek için kullanılmıştır. (Boccioni,Severini)Konu olarak hareket eden nesneler resmedilmiştir. Fütüristler geleceğe hükmetmek isterler, geleneksel her şeye karşı çıkarlar. http://www.resimhocasi.com/sanatakimlari/sanatakimlari1.html

Dosya: Umberto Boccioni - A strada Entra nella casa.jpg

 Umberto Boccioni - A strada Entra nella casa.jpg

Umberto Boccioni

( 19 Ekim 1882 - 17 Ağustos 1916) bir oldu İtalyan ressam ve heykeltıraş . Diğer Fütüristler gibi , eserlerinde hareket(dinamizmi), hız ve teknoloji üzerinde yoğunlaştı.  İtalya'da Reggio Calabria'da doğdu.

 

Düşünceleriyle Giacomo Balla ve Severini'nin öğretmeni olmuştu. Kısa bir süre Venedik Accademia di Belle Arti az çizim dersleri aldı. 1901 yılında, Boccioni ilk Famiglia Artistica, sanatçılarını ziyaret etmek için Milan'a gitmişti orada Edebiyat alanında Fütirizmi ortaya atan 1907 ünlü şair Filippo Tommaso Marinetti  de dahil olmak üzere diğer Fütüristler ile tanıştı. Bu iki sanatçı daha sonra Fütirizmin manifestosunu hazırladılar.

 

Boccioni,  Marinetti'nin düşüncelerini plastik sanatlara uyarladı. Şiddet,güç ,hız gibi kavramları yücelten gelecekçi ressamların bildirisini 1910'da yayınladı.

Şiddet ve dinamizmi öne çıkaran maddenin ışık ve hız içinde erimesini betimleyen eserlere imza attı. Heykelde cam ,ahşap,çimento,kumaş, elektrik lambaları gibi çok çeşitli malzeme kullanmayı öneren gelecekçi heykel bildirisine karşın ''Şisenin Uzaydaki gelişimi(1912),Uzayda sürekliliğin benzersiz biçimleri(1913)'' ünlü heykellerinde önerdiklerinden daha geleneksel kalmıştır.1912 yılında diğer fütürist ressamlar ile birlikte bir resim sergisi açtı.  1912 yılında, s Braque , Archipenko , Brancusi , Raymond Duchamp-Villon gibi Paris'te bulunan çeşitli stüdyoları ziyaret etti.

 

Fütürizmin  ana teorisyeni bu iki sanatçı  ve özellikle Boccioni olmuştur. 16 Ağustos 1916, Boccioni bir süvari eğitim tatbikatı sırasında atından atıldı ve atlıların yakları altında çiğnenerek öldürüldü.

 Dosya: Umberto Boccioni - Visioni simultanee.jpg

 Umberto Boccioni - Visioni simultanee.jpg

Umberto Boccioni: Modern Idol, 1911Giacomo Balla

 

1871 yılında doğdu.  Giacomo Balla, Fütürist ressamların kıdemli öğretmeni Umberto Boccioni ve Gino Severini öğrencisi idi. Fütürist resim akımına dahil olmadan önce Georges Seurat ile noktacılık akımından etkilenmişti. 1912 yılında Fütürist harekete katıldı. Işık, hareket ve hız resim tasvirleri ile meşgul olunca  resim tarzında dramatik bir değişim yaşandı. Eserlerinde hareket ve ışığı ayrıştırmaya çalışmaya başlamıştı. 1914 yılında Balla Fütürist bir yaşamı savunmaya başlamıştı. Resimlerinde uyguladığı düşüncelerini heykel ve uygulamalı sanatlar, özellikle kostüm ve sahne tasarımı kapsayacak şekilde genişletmeye çalıştı. Balla hala yeni, genç Fütüristler saflarında itici bir güç olmayı başarmıoş sanatçıydı. 1920 lerden sonra yavaş yavaş  geometrik formlara daha fazla değer vermeye başlamıştı.Onun resim tarzı  düzenli soyut makine gibi yapılar ve figüratif temsilleri arasında gidip geldi. Giacomo Balla 1958 yılında öldü.

 

 

Edebiyatta Fütürizm

 

Bu akımın öncüsü ve şefi İtalyan şair, romancı, oyun yazarı ve yayın yönetmeni Filippo Tommaso Marinetti'dir. Marinetti’nin 1909’de Paris’te "Le Figaro" gazetesinde yayımladığı manifesto futurisita (Fütürizm Bildirisi) gelecekçiliğin manifestosu oldu. Bildiride, "Bizler müzeleri, kütüphaneleri yerle bir edip ahlakçılık, feminizm ve bütün yararcı korkaklıklarla savaşacağız" deniyordu. Bu geçmişin bütünüyle reddi demekti. Aynı bildiride, "Biz dünyadaki gerçekten sağlıklı tek şeyi, yani savaşa ve ölüme götüren güzel düşünceleri yüceltiyoruz" sözleri, siyasal alanda o dönemde gelişen faşizmden yana bir tavrın da açık göstergesiydi.

Süratin üstünlüğünü iddia ve ilan eden Marinetti, bir yarış arabasının Samothrake zaferi (Yunan heykeli)nden daha güzel olduğunu ve buna ek olarak da: "Mutlak içinde yaşıyoruz, çünkü "her yerde hazır ve nazır olan" edebi sürati biz yarattık" demiştir.

Gelecekçiliğin kurucusu Marinetti, Avrupa’da birçok yazarı etkiledi. Rusya’da Velemir Hlebinikov ve Mayakovski gelecekçiliğe yöneldi. Rus gelecekçiler kendi bildirgelerini yayınladı. Puşkin, Tolstoy, Dostoyevski reddedildi. Şiirde sokak dilinin kullanılması istendi. 1917 Ekim devriminden sonra da gelecekçi akım güçlendi. Mayakovski’nin ölümüne kadar etkisini sürdürdü.

İtalya’daki gelecekçiler ilk şiir antolojisini 1912’de yayımladı. Gelecekçilik faşizm ile özdeşleşti. Ve 1920’lerin ortalarına doğru etkisini yitirdi. Eserlerinde mantıklı cümleler kurmayı reddeden gelecekçilerin parolası, "sozcüklere özgürlük"tü. Ezra Pound, D. H. Lawrence ve Giovanni Papini de bu akımdan etkilenen yazarlardır.  ( http://tr.wikipedia.org/wiki/F%C3%BCt%C3%BCrizm )

 Giacomo Balla: Swifts, Hareket Yolları ve Dinamik Diziler, 1913

Giacomo Balla: Vortice, 1914

Giacomo Balla: 1916 Gelecek kolaylaştırır

Giacomo Balla -

DİĞER SANAT DALLARINDA FÜTİRİZİM

 

1910 Fütürist Hareketi Manifestosu topluluğun ilk manifestosuydu. Bu ilk beyannamelerinde şu maddeler bulunuyordu. 

 • 1. Her türlü Taklite hayır, her türlü özgünlüğe evet.
 • 2. Kelimelerin uyumlu, etkili ve ahenkli söyleniş zorbalığına karşı isyan.  Rembrandt, Goya ve Rodin'in bu tip özellikler taşıyan eserlerine karşıyız.
 • 3. Sanat eleştirileri ya yararsızdır ya da zararlıdır. 
 • 4. Çelik, ateş, gurur ve paldır küldür hızlı bir yaşamı izletmek amaçtır. Modern yaşamı sesler ifade eder. Tüm eski ve bayat konular terk edilmelidir. 
 • 5..Yenilikçiler için söylenen "deliler", sözcüğü bizler için asalati ve onuru temsil eder.
 • 6. Boyama o complementarism müzik şiir ve polifoni serbest nazım gibi mutlak bir zorunluluktur. 
 • 7. Evrensel dinamizm dinamik bir his olarak resimde işlenmelidir.  
 • 8. Samimiyet ve bakirlik, doğanın yorumlanması için gereklidir. 
 • 9. Hareket ve ışık ifade edilmesi gereken önemli olgulardır. 

 

Antonio Sant'Elia'da mimarlık alanında kendini gösterdi.Yenikent tasarımının planlarını (1914)harekete ve trafik akışına göre tasarlamıştır.          

1916'da daha önce sinemadan uzak duran fütürist sanatçılar bir araya gelerek Arnaldo Ginna yönetiminde Gelecekçi Yaşam adlı(vita futurista) filmi yaparlar.Sinemaya karşı duruşları fütüristik ilkelerden yola çıkarak bir film yapmak yerine daha çok sinemadan yararlanarak fütüristik yaşam ve düşünce hakkında bilgi vermek şeklindedir.

 

            FÜTÜRİST SANATIN ORTAK ÖZELLİKLERİ ÖZET

           

 • Hareket kavramıyla ilgilendiler.
 • Kuralları yıkmak ve yeni bir anlatım biçimi bulmak istiyorlardı.
 • Her şeyin bir değişim içinde olduğunu ve sanatın da bunu yansıtması gerektiğini düşünüyorlardı.
 • Hareket helindeki nesneleri,makineleri ve canlıları resmettiler.

 

Fütürizm Bildirisi

Fütürizmin kurucu ve teorisyeni Tomasso Marinetti'nin 1909 yılında Figaro gazetesinde yayınlanan manifestosunun 10 maddesinde fütürizmin çok yönlü sanatsal amaç ve ilkelerini saptamıştır. Bu maddelerde, özetle:

 

Şiirde temel öğeler cesaret, cüret ve isyandır,

Edebiyat durgunluktan ve uyuşukluktan sıyrılmalıdır.
Edebiyatta işlenecek konular saldırgan hareketler, kavga ve dövüştür.
Dünya yeni bir güzellikle zenginleşmiştir. Yeni güzellik sürattir, hızdır, Motoru güçle sarsılan, homurdanan bir yarış arabası Victoire de Samotrace'dan daha güzeldir.
Ancak kavga güzeldir. Saldırgan niteliksiz bir şaheser olamaz.
Şiir tanınmayan ve bilinmeyen güçlere karşı saldırgan olmalıdır.
Yüzyılların en yüksek noktasında bulunuluyor.
Olanaksızların kapısını açmak dururken geride kalınmamalıdır.
Zaman ve mekan artık ölmüştür.
Sınırsız ebedi sürat elde edildiğine göre, mutlakta (absolu) yaşanıyor demektir. Dünyanın tek sağlık ilacı savaştır, militarizm, feminizm, fırsat kollayıcılık, çıkarcılık lanetlenmelidir, denmektedir.

 

Türk edebiyatında Nazım Hikmet fütürizmden etkilenmiştir. Serbest şiiri benimsemesi, kimi şiirle­rinde “makileşme İsteğini” dile getirmsi ve Resimli Ay adlı dergide “Putları Yıkıyoruz” adlı yazı dizisinde geleneksel Türk şiiri ve bu şiirin ozanlarına tavır alması, ondaki fütürist etkileri açıklar.

 

Cubo-Fütürizm

 

1913 yılında itibaren Rusyada Kübizm'e etki eden ve gelişteren, Rus Fütürizmi'nin temel okuludur.

Cubo-Fütürizm Kübizm'in formları ve Fütürizm'in dinamikliğini esas almıştır. Kazimir Malevich tarzı geliştiren kişidir ve bu tarzı 1912'de imzalanan fakat 1913 yılında yapıldığı bilinen "The Knife Grinder" isimli eserinde görülebilir. Fakat Kazimir Malevich Suprematizm olarak adlandırılan ve objektif olmayan bir tarz benimseyerek bu tarzı reddetmiştir

 

 

Kaynak:

 • http://www.msxlabs.org/forum/edebiyat/8959-edebiyat-akimlari-futurizm.html#ixzz1oyLA1tHs
 • http://serdar-hizli-art.com/modern_painting/futurism.htm
 • http://tr.wikipedia.org/wiki/F%C3%BCt%C3%BCrizm
 • http://www.resimhocasi.com/sanatakimlari/sanatakimlari1.html
 • http://palmtree.blogcu.com/sanat-akimi-futurizm-gelecekcilik/157475

 

   İLGİLİ LİNKLER

Not: Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, Resim,Tablo, kaligrafi, ebru, Fotoğraf, minyatür, hat, sedef, el işi, oya, bezeme, Telkari, kazaziye  benzeri çalışma  ve araştırmalarınızı, sitemize üye olarak ,  bize başvurarak ESA'da paylaşarak kültürümüze katkıda bulunabilir, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirisiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com

       Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.
Bu Yazıya Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılamış...
Yazıya Yorum Yaz
Yorum yazmak için üye girişi yapınız...