10

saniye içerisinde yönlendirileceksiniz. Eski site için Tıklayın

edebiyad Ve Sanat Akademisi
 

Üye Girişi

Duyurular
» Önemli Duyuru : 22 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında (7 gün) gerçekleşecek organizasyon için 12 mozaik sanatçısına ihtiyaç vardır. 12 mozaik sanatçısının 7 günlük hizmet etme fiyatı ile Şahamettin KUZUCULAR ( s_kuzucular@hotmail.com ‘a başvurması rica olunur.

» Değerli şair , yazar, sanatçı ,akademisyen, öğretmen ve öğrenci kullanıcılar! Hizmet, paylaşım ve iletişim kalitemizi çoğaltmak , teknik yönden de güncel olabilmek amacıyla yeniden tasarlanan sitemiz, yeni teması ile hazır hale gelmektedir. Yazı, şiir ve üyelikleriniz yeni sitemize taşınmıştır. Üç gün içinde mevcut sitemiz sizi yeni siteye yönlendirecek paylaşımlarınızı da yeni sitemizde yapacaksınız. Yeni sitede İlave özellikler a) Yeni site ile üyelerin paylaşım, iletişim ve etkileşimlerini her yönden çoğaltmak hedefimiz olacaktır. Buna uygun teknik özellikler çoğalmış , gayretimiz de bu yönde olacaktır. b) Ücretsiz olarak : Kitap ve dergilerinizi , sergi, etkinlik, ilan, ( Ölüm, doğum günü vb) , yarışma, forum, sempozyum, ödül vb duyurabileceksiniz. c) Ressam, Hattat, minyatürcü ve heykeltraşlar vb ürünlerini SANAT GALERİSİ bölümünde albümler halinde paylaşabilecek, kendilerini ve ürünlerini tanıtabileceklerdir. d) Öğrenci ve öğretmenlerimiz FORUM bölümünde Türkçe, Edebiyat, Dilbilim, Tarih dersleri ile ilgili sınav sorularını, yıllık ders planlarını, zümre , toplantı vb tutanaklarını , konuları , derslerle ilgili soru ve cevapları paylaşabilecektir. e) ŞİİRİSTAN bölümünde Divan, halk, çağdaş , tasavvufi alfabetik sıralı şairlerimizin şiirini şiir adı ile bulabilecektir. f) Yeni sitenin ana sliderinde , kitap, yayın, etkinlilk, duyuru , reklam vb paylaşabileceksiniz. g) Yazı ve şiirlerinize daha çok okur bulmaya odaklı bir çok uygulama gelmiştir. h) Yeni sitenin yazı ekleme editörü türkçe açıklamalı ve daha işlevseldir.

» Pek Yakında Piramit Bilişimle çalışmaya başlıyoruz. Markalaşamak yolunda adım adım ilerleyen Piramit Bilişim, Hazırlamakta olduğu yepyeni Edebî yâd ve sanat akademisi sitesi ile umarız ki hedefine ulaşacaktır. ÜLKEMİZİN EN SEÇKİN KÜLTÜR VE EDEBİYAT sitesi olarak bunu gönülden diliyoruz. Değerli içerikler imiz ile PİRAMİT BİLİŞİMİN teknik desteği sayesinde bakalım birlikte neler başaracağız.

» Kutlu hizmetlerimizi takip eden saygıdeğer okur sanatçı, araştırmacı , öğrenci, akademisyenler kullanıcılar ve değerli paylaşımcılarımızın Kurban bayramanı kutlar, Mevla’dan dualarının ve ibadetlerinin kabulunu niyaz ederiz.

» Kullanıcılar, üyeler ve tüm dostlarımızın Breaat Kandilini kutlar dualarının kabulünü Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

» Değerli arkadaşlarımızın ve kullanıcıların Miraç Kandilini kutlar dualarının kabulunu dileriz.

» Değerli Kullanıcılar Edebiyat ve Sanat kategorilerimiz üyelere kapalı olduğundan araştırmacılar da incelemelerini paylaşamamaktadır. Bu yüzden dileyen akademisyenlere yazı paylaşabilmeleri için yetki verilecektir. Yetki isteyen araştırmacılarımızın yetki için başvurmalarını rica ediyorum. Şahamettin Kuzucular

» Lüften Sitemize Uyduruk isimler ve Nıckler ile üye olmayınız. Bu tip üyelikler silineceğinden lütfen bizi uğraştırmayınız.

» Sitemize Üye olarak Belge Yollayabilir, Kaynak ve yazar adını kullanmak kaydıyla Yöneticilerimize başvurarak kopya alabilirisiniz

»  ESA'ya üye olmayan ve ESA ya katkıda bulunmayanların YAZI indirme talepleri karşılanmayacaktır. Emege Saygı Lütfen

» ARAMIZA YENİ KATILAN ÜYELERİMİZ:Edebî yâd ederek, edebiyat ve sanat için sağladığımız kaynaklarımız ve paylaşımlarımızla,ülkemiz kültür ve sanatı adına yola çıkan bu kervana katılmanız bizleri mutlu etmiştir. hedeflediğimiz her menzilde birlikte olabilmeyi temenni ederiz sevgilerimizle...

Kuyumculuk Sanatı ve İş Kolları
Anasayfa - Tüm Sanatlar - Altın Gümüş Telkari Bakır
Ekleyen : Sibel Cihan Yazar :ESA
Diğer Sanat Kategorileri: Sedef Ebru Oyma Ahşap    Tezhip Hat Bezeme Cilt    Çini Seramik Çömlek Cam    Halı Kilim Giysi Dokuma,    Osmanlı Minyatür Gravür Resim    Kaybolan El Sanatları    Resim Sanatı    Heykel Sanat Uygarlıklar    Türk Ressamlar    Türk Heykeltraşlar    Sinema Tiyatro Yönetmen Sanatçı   
Genel Değerlendirme :
5 Ağustos 2012 Pazar


KUYUMCULUK


Kuyum; değerli metaller ve değerli taşlar kullanılarak üretilen takı, ziynet, süs eşyası ve hediyelik eşyadır. Bu ürünleri satan kişi ve işyerlerine ise kuyumcu adı verilir.

Kuyumcu, Altın, gümüş ve benzeri kıymetli metalleri estetik bir anlayışla şekillendirme ve kıymetli taşlarla işleme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişiye denilmektedir.

Türk Dil Kurumu’na göre kuyum, değerli metal ve taşlardan yapılan süs eşyası; kuyumcu, değerli metal ve taşlardan bilezik, küpe ve benzeri süs eşyası yapan veya satan kimse, mücevherci, cevahirci; kuyumculuk ise kuyumcunun işi ve zanaatı, mücevhercilik olarak tanımlanmıştır. Kısaca, kuyumculuk altın, gümüş, pırlanta, elmas, yakut gibi değerli taşlar ve madenlerle bütünleşen, bu maden ve taşlardan mürekkep takı ve eşya yapma sanatıdır

Kuyumculuk en eski mesleklerden biridir.  Altın ve gümüş gibi değerli madenler işlenmesi ve kıymetli taşların kesimleri akıl ustalık ve sanatsal bakışa sahip bu işin içinden yetişen ustalar tarafından yapılır. Kuyumculuk sanatında dikkatli ve az zayiatla çalışmak, üzerinde çalışılan metallerin kıymetli ve taşların nadide olması ve malzemelerinin değerinin ustası tarafından iyi bilinmesi, en ince detayları bile gözden kaçırmamak için gereken sabır ve emeğin gösterilebilmesi, bu işi yapan kişilerin kuyumculuk sanatına gönülden bağlanması kuyumculuk sanatının en önemli özellikleridir. 

Kuyumculuğu değerli madenlerin hassas bir çalışma ile işlenmesi, kıymetli taşlara şekil verilmesi, kıymetli taşların montör veya benzeri işlenmiş metallere monte edilmesi, mamul duruma gelene kadar yapılan işlemlerinin bir bütünü olan zanaatın adı olarak niteleyebiliriz.  Altın, kuyumculuk sanatının hemen en önemli maddesidir.

Kuyumculuk sektöründe kullanılan altının çeşitli alaşımları vardır. İçine karıştırılan metallerle altının rengi ve sertlik derecesi ayarlanır. Alaşımda kullanılabilen madenler; gümüş, bakır, nikel, çinko, paladyum ve iridyumdur. Bunun dışındaki karışımlar altının yapısını bozar ve altın özelliklerini kaybetmesine sebep olabilir.

Ülkemizde eskiden beri altın sanatı olarak tezhip kullanılır. Tezhip’in ne olduğunu biraz açarsak eğer

Geleneksel kuyumculuğumuzun geçmişteki en önemli sanat dallı Tezhip sanatı idi. ( Bkz:  http://www.edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/35-tezhip_turleri) Tezhipte temel malzeme altın ya da boyadır. Altın, dövülerek ince bir tabaka haline getirilmiş varak olarak kullanılır. Altın varak, su içinde ezilip jelâtinle karıştırılarak belli bir kıvama getirilir. Boya ise genellikle toprak boyalardan seçilirdi. Sonraları sentetik boyalar da kullanılmıştır. Tezhip sanatçısı (müzehhip), ( Bkz: http://www.edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/35-tezhip_turleri) Tezhipte kullanacağı malzemeyi ve altın materyali bir kâğıdın üstüne koyarak çizgileri noktalar halinde iğneyle deler. Sonra bu delikli kâğıdı uygulanacağı zeminin üstüne koyarak delikleri yapışkan bir siyah tozla doldurur. Delikli kâğıt kaldırıldığında motifin uygulanacak zemine çıktığı görülür. Bu motif iyice belirginleştirilip altınla ya da boyayla doldurularak tezhip meydana getirilir.

Kuyumculuk,  altın, gümüş platin gibi madenleri işleme, elmas, yakut, zümrüt, pırlanta gibi değerli taşları işleme ve şekillendirme, değerli taş ve madenlerden mürekkep araç ve gereçler yapma, tezhip, telkari ( Telkari sanatı için bkz. .edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/138-telkari__nasil_yapil_ve_telkari_turleri.html )  ve kazaziye ( bkz: edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/136-kazaziye_sanatimiz)  gibi, kuyumculuk alt kollarına ayırabilmek mümkündür. Kuyumculuğa ait iş kollarını

a) Altın gümüş platin gibi madenleri eritme, kalıp yoluyla işleme

b) Tel örgü haline getirerek takılar ve eşyalar yapma, Kazaziye, Altın hasır işleme, telkari

c) Altın gümüş bakır alaşımları ile eşyalar yapma

d) Altın ve gümüş kaplama, tombakçılık,

e) Değerli madenlerle ve değerli taşlarla bütünleşen, mücevher, takı ve eşya yapma, kakmacılık

f) Değerli taş işleme, traşlama  gibi birbirlerinden çok farklı alanlara ayırabilmek mümkündür.

 

Altın ve gümüş kuyumculuğu,  Mücevherat kuyumculuğu, Mücevherat tamirciliği, .Kıymetli taş tıraş ve perdah işçiliği,.Kıymetli taş takıcılığı, Kıymetli metal çekiciliği, Kıymetli metal varak işçiliği, . Mücevherat oymacılığı gibi iş kolları kuyumculuğun önemli iş kollarıdır.

Takı tasarımcılığı, takı boyama ve parlatma, değerli taş işleme, ve yerleştirme, altın gümüş mikron tel işlemeciliği ( Kazaziye altın hasır) , altın gümüş tel işlemeciliği ( Telkari ) , döküm makineleri ve döküm yöntemleriyle  yapılan kuyumculuk, altın ve gümüş cilalama, rodajlama, eğeleme,presleme, vb işlemler ve kuyumculuk teknikleri her biri kendi başına neredeyse bir kuyumculuk branşıdır. ( Geniz bilgiler için bkz. http://pirlanta.cahilim.com)

Altın ve gümüş işlemecisi, Kıymetli taş traş ve perdah işçiliği, Mücevherat oymacısı, Mücevherat tamircisi, Takı teknolojisi (teknikeri), Model tasarımcısı, İmitasyon (taklit takılar) yapımcısı kuyumculuk sanatıyla alakadar olan diğer benzeri iş kollarıdır.

  

KUYUMCULUK MESLEĞİNİN GÖREVLERİ

— Yapılacak süs eşyalarını (takıları) tasarlar ve resmini çizer,

— Platin, altın, gümüş veya bunların alaşımlarını ergiterek, hazırladığı kalıba döker,

— Kalıptan çıkan parçalara, tasarıma uygun olarak, dövme, delme, basınç altında tutma, inceltme vb. yoluyla şekil verir,

— Tıraşlama, parlatma, temizleme yöntemleri ile ve kimyasal boyalarla yüzeyleri düzeltir,

— Parçaları bozulmuş takımları tamir eder,

— Altın alım satımı yapar.

Kuyumculuk günümüzde el işlerinden ziyade artık makinler ve son derece  gelişmiş diğer araçlar ve gereçlerle yapılmaktadır. Taş ve maden işlemciliği bu araçlar sayesinde artık çok gelişmiştir.

 

  

 

KAYNAKÇA

  1. http://www.edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/35-tezhip_turleri)
  2. http://www.edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/35-tezhip_turleri
  3. edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/138-telkari__nasil_yapil_ve_telkari_turleri.html
  4. edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/138-telkari__nasil_yapil_ve_telkari_turleri.html
  5. edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/136-kazaziye_sanatimiz)


İLGİLİ LİNKLER


Not: Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, Resim,Tablo, kaligrafi, ebru, Fotoğraf, minyatür, hat, sedef, el işi, oya, bezeme, Telkari, kazaziye  benzeri çalışma  ve araştırmalarınızı, sitemize üye olarak ,  bize başvurarak ESA'da paylaşarak kültürümüze katkıda bulunabilir, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirisiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com       Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.
Bu Yazıya Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılamış...
Yazıya Yorum Yaz
Yorum yazmak için üye girişi yapınız...