10

saniye içerisinde yönlendirileceksiniz. Eski site için Tıklayın

edebiyad Ve Sanat Akademisi
 

Üye Girişi

Duyurular
» Önemli Duyuru : 22 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında (7 gün) gerçekleşecek organizasyon için 12 mozaik sanatçısına ihtiyaç vardır. 12 mozaik sanatçısının 7 günlük hizmet etme fiyatı ile Şahamettin KUZUCULAR ( s_kuzucular@hotmail.com ‘a başvurması rica olunur.

» Değerli şair , yazar, sanatçı ,akademisyen, öğretmen ve öğrenci kullanıcılar! Hizmet, paylaşım ve iletişim kalitemizi çoğaltmak , teknik yönden de güncel olabilmek amacıyla yeniden tasarlanan sitemiz, yeni teması ile hazır hale gelmektedir. Yazı, şiir ve üyelikleriniz yeni sitemize taşınmıştır. Üç gün içinde mevcut sitemiz sizi yeni siteye yönlendirecek paylaşımlarınızı da yeni sitemizde yapacaksınız. Yeni sitede İlave özellikler a) Yeni site ile üyelerin paylaşım, iletişim ve etkileşimlerini her yönden çoğaltmak hedefimiz olacaktır. Buna uygun teknik özellikler çoğalmış , gayretimiz de bu yönde olacaktır. b) Ücretsiz olarak : Kitap ve dergilerinizi , sergi, etkinlik, ilan, ( Ölüm, doğum günü vb) , yarışma, forum, sempozyum, ödül vb duyurabileceksiniz. c) Ressam, Hattat, minyatürcü ve heykeltraşlar vb ürünlerini SANAT GALERİSİ bölümünde albümler halinde paylaşabilecek, kendilerini ve ürünlerini tanıtabileceklerdir. d) Öğrenci ve öğretmenlerimiz FORUM bölümünde Türkçe, Edebiyat, Dilbilim, Tarih dersleri ile ilgili sınav sorularını, yıllık ders planlarını, zümre , toplantı vb tutanaklarını , konuları , derslerle ilgili soru ve cevapları paylaşabilecektir. e) ŞİİRİSTAN bölümünde Divan, halk, çağdaş , tasavvufi alfabetik sıralı şairlerimizin şiirini şiir adı ile bulabilecektir. f) Yeni sitenin ana sliderinde , kitap, yayın, etkinlilk, duyuru , reklam vb paylaşabileceksiniz. g) Yazı ve şiirlerinize daha çok okur bulmaya odaklı bir çok uygulama gelmiştir. h) Yeni sitenin yazı ekleme editörü türkçe açıklamalı ve daha işlevseldir.

» Pek Yakında Piramit Bilişimle çalışmaya başlıyoruz. Markalaşamak yolunda adım adım ilerleyen Piramit Bilişim, Hazırlamakta olduğu yepyeni Edebî yâd ve sanat akademisi sitesi ile umarız ki hedefine ulaşacaktır. ÜLKEMİZİN EN SEÇKİN KÜLTÜR VE EDEBİYAT sitesi olarak bunu gönülden diliyoruz. Değerli içerikler imiz ile PİRAMİT BİLİŞİMİN teknik desteği sayesinde bakalım birlikte neler başaracağız.

» Kutlu hizmetlerimizi takip eden saygıdeğer okur sanatçı, araştırmacı , öğrenci, akademisyenler kullanıcılar ve değerli paylaşımcılarımızın Kurban bayramanı kutlar, Mevla’dan dualarının ve ibadetlerinin kabulunu niyaz ederiz.

» Kullanıcılar, üyeler ve tüm dostlarımızın Breaat Kandilini kutlar dualarının kabulünü Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

» Değerli arkadaşlarımızın ve kullanıcıların Miraç Kandilini kutlar dualarının kabulunu dileriz.

» Değerli Kullanıcılar Edebiyat ve Sanat kategorilerimiz üyelere kapalı olduğundan araştırmacılar da incelemelerini paylaşamamaktadır. Bu yüzden dileyen akademisyenlere yazı paylaşabilmeleri için yetki verilecektir. Yetki isteyen araştırmacılarımızın yetki için başvurmalarını rica ediyorum. Şahamettin Kuzucular

» Lüften Sitemize Uyduruk isimler ve Nıckler ile üye olmayınız. Bu tip üyelikler silineceğinden lütfen bizi uğraştırmayınız.

» Sitemize Üye olarak Belge Yollayabilir, Kaynak ve yazar adını kullanmak kaydıyla Yöneticilerimize başvurarak kopya alabilirisiniz

»  ESA'ya üye olmayan ve ESA ya katkıda bulunmayanların YAZI indirme talepleri karşılanmayacaktır. Emege Saygı Lütfen

» ARAMIZA YENİ KATILAN ÜYELERİMİZ:Edebî yâd ederek, edebiyat ve sanat için sağladığımız kaynaklarımız ve paylaşımlarımızla,ülkemiz kültür ve sanatı adına yola çıkan bu kervana katılmanız bizleri mutlu etmiştir. hedeflediğimiz her menzilde birlikte olabilmeyi temenni ederiz sevgilerimizle...

ROMAN İNCELEMESİ NASIL YAPILIR?
Anasayfa - Yazılar - Yabancı Roman Özetleri
Genel Değerlendirme :
Ekleyen : Tülay Kurtuluş Yazar :Tülay KURTULUŞ
Diğer Yazı Kategorileri: Makale    Deneme    Söyleşi    Mektup    Masal    Anı Hatırat    Eleştiriler    Öykü    Çocuk Edebiyatı    Edebiyat Terimleri Mazmunlar   
29 Mayıs 2013 Çarşamba


Bu Eser 29.05.2013 Tarihinde Günün Yazısı Seçilmiştir


A. ESERİN BİÇİMİ İLE İLGİLİ BİLGİLER:


Eserin adı: 
                                                                                                                                                                                                
Eserin yazarının / çevirmeninin adı:      
                                                                                                                                                     
Eserin sayfa sayısı, basım yeri ve yılı, fiyatı, basımevinin adı:        
                                                                                                              
Yazarın yaşam öyküsü, sanat anlayışı:

B.ESERİN İÇERİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLER:


I.ROMANIN ÖZETİII. KİŞİLER: Merkezi kişiden başlamak üzere ayrı ayrı bütün kişiler ele alınacak. Bu yapılırken de ;


a. Kişilerin fizyolojik özellikleri ( dış görünüşleri ) : çocuk, genç, ihtiyar; kadın, erkek; hasta, sağlam; şişman, zayıf; çilli, topal, kör…


b. Sosyal durumları: zengin, fakir, dilenci, soylu, çingene vb…


c. Kültürel durumları: cahil, aydın, yarı aydın, yüksek tahsilli…


d.Mesleki durumları: hukukçu, doktor, öğretmen, öğrenci; işsiz, ev kadını, işçi vb…


e. Psikolojik durumları: akıllı, deli, manyak, asalak, sakin, öfkeli, içe dönük, dışa dönük, hassas, romantik, realist vb…


f. İlgi duyduğu şeyler: resim, müzik, şiir, hikaye, roman vb. güzel sanatlara; spor, gezi vb. şeylere ilgi duyanlar.


NOT: HER KAHRAMANI YUKARIDAKİ ÖZELLİKLERE GÖRE TEK TEK İNCELEYİNİZ!III.ZAMAN :Eserde kaç zaman var? Şimdiki mi, geçmiş mi, gelecek mi; yoksa her ikisi ya da her üçü birden mi?


IV. MEKAN: Eserde olaylar nerelerde geçmektedir? İç mekan ( ev, daire, köşk vb…) mı yoksa dış mekan ( bahçe, sokak, tarla vb. ) mı ağır basmaktadır? Hangi mekana daha çok ağırlık verilmektedir?


V. ANLATICI: Anlatıcı kaçıncı şahıstır ve bakış açısı ( ilahi, kahraman, gözlemci ) nedir? Eserde birden fazla bakış açısı ve anlatıcı var mıdır, eserin hangi bölümlerinde vardır?

VI. ROMAN YAZILIRKEN HANGİ ANLATIM TÜRLERİNDEN YARARLANILMIŞTIR?: 

Hatıra, mektup, gönlük, biyografi vb…


VII. ROMAN HANGİ ROMAN ÇEŞİDİNE GİRMEKTEDİR?:

Tarihi roman, dedektiflik romanı, macera romanı, otobiyografik roman, sosyal roman, nehir roman, gotik roman, izlenimci roman, dışavurumcu roman, yeni roman, duygusal roman,  ruhbilimsel roman…

VII. YAZARIN DİL VE ANLATIMI NASILDIR?:

Kısa cümleler mi yoksa uzun cümleler mi kullanıyor? Süslü mü yoksa sade mi bir anlatımı var? Yalın, akıcı, sürükleyici, yoğun bir anlatım mı savruk, özensiz, tutarsız, süslü bir anlatım mı? Yabancı sözcükleri çok mu kullanmış, aynı kelimeleri çok mu tekrar etmiş ya da Türkçe ve tekrarı az sözcük mü kullanmış? Vb…
C.ESERİN OKUYUCU TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ:                                                                                                                               

a. TİP KARAKTER VEŞAHSİYETİN                                                             BELİRLENMESİ:                                                                                       

( Tip: Özelliklerinden birkaçı belirginleşmiş ve işlenmiş olan, benzerlerini temsil edebilen demektir.                                                                                                                                                                                                     

Karakter: Bir insanın bütün yönleriyle  - iyi, kötü - , iç çatışmalarıyla kurgulanması.                                                                                                         

Şahsiyet ( kişi ): Hayatı yaptıklarıyla gösterir. Şahsiyetin kötü yanları söylenmeyip sezdirilir. İyi taraflarıyla tutarlılık yaratan bir bütündür. Hayranlık uyandırır. Şahsiyette bütünlük, tutarlılık vardır. )


b. Eser, edebiyatımızın hangi dönemine aittir? Eserde bu dönemin edebiyat anlayışının hangi özelliklerini görmektesiniz, eserden tek tek örneklendiriniz. Bu dönemin hangi sosyal ve siyasi olaylarını yansıtmaktadır?                                                          

c. Tezli bir eser midir ( Eserde yazarın savunduğu bir fikir var mıdır; kurgu, ispatlanmak istenen bir tezin üstüne mi oluşturulmuştur?), Eserin tezi nedir?                                                                                                                                                                                                          

d. Eserin tezi savunulurken hangi edebi akımlardan  ( romantizm, realizm, natüralizm, modernizm, postmodernizm  vb…) faydalanılmıştır? Örneklendiriniz.                                           

e. Eserin giriş, gelişme, sonuç bölümlerini belirtiniz. ( Giriş, gelişme, sonuç bölümlerinde şahıs kadrosunun, zamanın, mekânın anlatıcının da değişebileceğini göz önünde bulundurunuz. ) Bunları, eserden tek tek örneklendirerek yazınız.                                                                                                                                          

f. Kendi koşullarına göre karakterlerin ve olayların inandırıcılık özelliklerini belirtiniz. Size inandırıcı gelmiyorsa sebeplerini söyleyiniz. 

g. Giriş, gelişme, sonuç bölümlerindeki kahramanları ve mekanları  ( yerleri) şemayla belirtiniz.                                                                                

h. Okuyucu olarak eserle ilgili fikirlerinizi  ( bulabilirseniz eserle ilgili şimdiye kadar çıkmış eleştirileri de göz önünde tutarak ) belirtiniz. Bu fikirlerinizi eserden alıntılar yaparak ispatlayınız.

                             


  BAŞARILAR DİLERİM


       Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.
Bu Yazıya Yapılan Yorumlar
Şahamettin Kuzucular   (0 kişi beğendi.)
30 Mayıs 2013 / 06:04 / 06:04
Puan :

En uygun şekli ile bir roman nasıl incelenir sorusuna çok güzel bir şablon hazırlanmış. Bu sablona göre bir roman inceleyerek bu yazının taçlanması kamuoyu açısından yararlı bir örnek roman inceleyecek olanlar için de tam bir kılavuz yazı olacaktır. Elinize sağlık tülay hanım.

Tülay Kurtuluş   (0 kişi beğendi.)
30 Mayıs 2013 / 22:41 / 22:41
Puan :

Yorumunuz için teşekkürler. Aslında ben de düşündüm güzel bir roman incelemesi yapmayı ama yazılı yapmaktan ve okumaktan internete giremiyorum bile... Bu incelemeyi okullar kapanınca yoğun bir dikkatle yazacağım.

Şahamettin Kuzucular   (0 kişi beğendi.)
02 Haziran 2013 / 09:32 / 09:32
Puan :


Şahamettin Kuzucular   (0 kişi beğendi.)
02 Haziran 2013 / 09:32 / 09:32
Puan :

Güzel ve örnek bir çalışma olacağına eminin Tülay Hanım.

Yazıya Yorum Yaz
Yorum yazmak için üye girişi yapınız...